Błędy popełniane podczas oceny pracowników

Okresowa ocena pracownika – większość z nas traktuje to po prostu jako konieczność, przykry obowiązek. Piszemy takie oceny w sposób niemalże szkolny, jakbyśmy tworzyli świadectwo, czy opinię o uczniu. Tymczasem jest to dość poważny błąd i taka ocena pracownika zamiast przynieść korzyści, to niestety tylko pogorszy sytuację…

Korzyści z oceny pracownika

Lecz zaraz – jakie korzyści? Otóż jest to podstawowa informacja, którą poznamy i zrozumiemy wybierając się na szkolenie z oceny pracownika. Okresowa ocena bowiem może być bardzo silnym bodźcem motywującym, sposobem znalezienia talentów, przeorganizowania struktury firmy itd. Słowem – ocena pracownika naprawdę niesie ze sobą bardzo wiele korzyści.

Tymczasem większość z liderów tego nie zauważa. Myślimy, że trudno jest dokonać oceny pracownika, nie krytykując go przy tym. Rzeczywiście nie jest to najprostsze zadanie, jeśli jednak nauczymy się je wykonywać, to szybko zauważymy wiele pozytywnych skutków. Nie da się jednakże wyuczyć tego z Internetu – trzeba zainwestować w szkolenie z oceny pracownika.

Sposób oceny pracownika

Kolejnym błędem, który jest naprawdę często popełniany przez przedsiębiorców czy szefów firm jest nieadekwatny do profilu firmy sposób oceny pracownika. Często bowiem staramy się ocenić absolutnie wszystko – nawet najdrobniejsze detale. W efekcie taka ilość informacji nas przytłacza i już sami nie wiemy, co w zasadzie jest ważne.

Dalej istotne jest także to, w jaki sposób przedstawiamy wyniki takiej oceny. Najczęściej bowiem decydujemy się na raport pisemny. Jest to oczywiście uznana metoda, jednak charakteryzująca się dość niską skutecznością. Uczestniczenie w szkoleniu z oceny pracownika pomoże nam znaleźć lepsze sposoby jak np. porównanie wieloosobowe.

Wybór złego szkolenia z oceny pracownika

Poważnym błędem jest także wybór złego szkolenia z oceny pracownika. Czasem bowiem zdarza się, że nie chce nam się przeszukiwać Internetu i wybieramy pierwsze lepsze szkolenie, co może się dla nas zakończyć katastrofą.

Pamiętajmy, że nie zawsze każde szkolenie z oceny pracownika przeprowadzane jest przez osoby kompetentne. Warto wcześniej dopytać organizatorów o kwalifikacje oraz referencje a także sprawdzić opinie w Internecie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl