Niekonwencjonalne metody niszczenia dokumentów

Dokumenty poufne, które nie są już przez nikogo wykorzystywane, powinny zostać zniszczone. Na ogół niszczenie dokumentów odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznych niszczarek, ale o dziwo nie trzeba ich wcale posiadać, aby pozbyć się zbędnych już papierów, bo istnieją na to różne, mniej oczywiste metody.

1 – spalanie dokumentów

Dawniej bardzo popularne rozwiązanie, dziś nieco mniej, choć niektórzy wciąż z niego korzystają. Nie jest to może najlepszy (i najbezpieczniejszy) sposób pozbywania się większej ilości papierów, ale przy okazji organizacji chociażby najzwyklejszego ogniska, zawsze można wrzucić do ognia przynajmniej jeden dokument, by trwale go zniszczyć.

Palenie samego papieru nie jest bowiem procesem zbyt wydajnym. Dokumenty powinny zostać zmieszane np. z drewnem. Dzięki temu łatwiej można będzie je zniszczyć.

2 – wybielacz

Jest to stara, ale naprawdę sprawdzona i skuteczna metoda niszczenia dokumentów. Do jej zastosowania potrzebny jest mocny wybielacz oraz kosz bądź pojemnik odporny na jego działanie. Wybielacz (lub inny mocny środek chemiczny) zdoła błyskawicznie rozpuścić atrament i rozłożyć sam papier, dzięki czemu dokumenty staną się nie do odtworzenia.

Przy tej metodzie bardzo ważne jest zachowanie maksymalnej ostrożności. Zastosowany do niszczenia dokumentów środek chemiczny (np. wybielacz) w żadnym wypadku nie może zetknąć się ze skórą. Proces należy przeprowadzać w ochronnych rękawiczkach. Najlepiej to zrobić w dobrze wentylowanym miejscu z dostępem do świeżego powietrza.

3 – kwas

Stu procentowy rezultat zapewni natomiast jedynie kwas solny. Jest on tak silnie żrącym roztworem, że poradzi sobie z absolutnie każdym tajnym papierem czy poufnym dokumentem.

Niszczenie dokumentów przy wykorzystaniu kwasów nie jest jednak ani przyjemne, ani wygodne, ani tym bardziej bezpieczne. Metoda ta powinna być stosowana jedynie przez odpowiednich specjalistów. Aby ją wykorzystać, należy dysponować pewnymi narzędziami – przede wszystkim okularami i rękawicami ochronnymi.