Jak wykonuje się nadruk sublimacyjny?

Aby nadruk sublimacyjny na tkaninach mógł powstać, konieczna jest realizacja kilku różnych złożonych procesów. Jak wyglądają one w praktyce? Co trzeba zrobić, aby nadruk mógł dojść do skutku?

Papier transferowy – klucz do nadruku

Drukowanie sublimacyjne na tkaninie (i nie tylko) wymaga zastosowania papieru transferowego. To właśnie na nim znajduje się odbicie wzoru, który zostanie wydrukowany na wybranej powierzchni. Dopiero po jego przyłożeniu wzór – jak sama nazwa wskazuje – zostanie przetransferowany na materiał, kubek itd.

W celu wykonania nadruku sublimacyjnego konieczne jest zastosowanie specjalnych farb, które są produkowane na bazie wody. Warto jednocześnie zauważyć, że barwniki te są bezpieczne dla człowieka i otoczenia. Zapewnią one też doskonałą jakość realizowanego nadruku.

Transfer barwnika

W celu przeniesienia nadrukowanego obrazu z papieru transferowego na materiał, konieczne jest zastosowanie specjalnego urządzenia. Po przyłożeniu papieru na wybraną płaszczyznę trzeba użyć specjalnej prasy. Jej zadaniem jest wygenerowanie odpowiednio dużej temperatury. która „przeniesie” barwnik.

Co ważne, operator urządzenia musi dobrać właściwe parametry pracy urządzenia. W tym celu należy ustalić odpowiednie ciśnienie, temperaturę, a także czas jej oddziaływania na papier. Wartości te będą uzależnione od składu tuszu, ale też od rodzaju materiału.

Podstawowe parametry druku sublimacyjnego

Realizując Druk sublimacyjny na tkaninach trzeba pamiętać, że parametry pracy prasy mogą być dość ekstremalne. Proces ten realizowany jest w zakresie od 160 do nawet 2000 stopni Celsjusza. Mało tego! Ciśnienie w trakcie pracy urządzenia może wynieść nawet 5000 Pa, a czas trwania transferu to kilkadziesiąt sekund.

Reasumując, druk sublimacyjny na tkaninach i innych powierzchniach to dość szczególny proces, w którym szczególną rolę odgrywają parametry przenoszenia nadruku. Niemniej dzięki temu wykonana w ten sposób grafika ma szczególne właściwości. Jest ona trwała, estetyczna i nierozerwalnie łączy się z zadrukowanym podłożem.