Jak zapewnić obsługę prawną firmie?

Nie ma wątpliwości, że każda firma potrzebuje przynajmniej czasami wsparcia prawnego. Przyjmuje ono różne formy, w zależności od preferencji przedsiębiorcy oraz profilu działalności danej firmy. Na czym konkretnie polega współpraca przedsiębiorcy z prawnikami? Kiedy jest niezbędna?

Obsługa prawna firm – kiedy jest potrzebna?

Należy zauważyć, obsługa firm przez prawników przyjmuje różne oblicza. Czasami w ramach obsługi prawnej firm kancelaria służy jedynie radą, w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma jakieś wątpliwości. Częściej jednak współpraca polega na regularnych konsultacjach i to nie tylko w konkretnych sprawach. Bardzo ważne jest również wsparcie prawników przy podpisywaniu umów. Mają oni za zadanie dopilnować, aby była ona skonstruowana po myśli przedsiębiorcy.

Ponadto, w opłaconej obsłudze prawnej firm często zawiera się również wsparcie dotyczące spraw karnych. Sprawy takie mogą zostać wytoczone przez przedsiębiorce, bądź też może on być stroną oskarżoną. W takich przypadkach prawnicy często reprezentują firmę w sądzie oraz towarzyszą przedsiębiorcom podczas rozmów mediacyjnych.

Prawnik na etat czy obsługa zewnętrzna?

Dylematem dla przedsiębiorców jest z pewnością wybór między zatrudnieniem prawnika, a nawiązaniem współpracy z jakąś kancelarią. Dzisiaj częściej jednak zleca się obsługę sprawną firm zewnętrznym kancelariom.

Przede wszystkim, jest to rozwiązanie tańsze. Często w firmie przez wiele miesięcy nie dzieje się nic ważnego, co wymagałoby pilnego wsparcia prawników. Płacenie za obsługę prawną firm w takich sytuacjach jest bezsensowne. Niestety trzeba to robić, jeśli prawnik jest zatrudniony na etacie. Co innego, jeśli obsługa prawna firm jest realizowana przez zewnętrzną kancelarię. W takiej sytuacji, jeśli nie ma pracy, nie ma też opłat.

Jak wybrać dobrą kancelarią?

Z pewnością, nie można powierzać obsługi prawnej firm byle komu. Kancelaria powinna spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim, muszą w niej pracować specjaliści różnych dziedzin prawa. W przedsiębiorstwie bowiem często potrzebne jest wsparcie dotyczące prawa cywilnego, handlowego czy gospodarczego. Jednakże, kancelaria musi tez być w stanie pomóc w sprawach karnych czy administracyjnych.

Ponadto, nie do przeceniania jest znaczenie uczciwości kancelarii. Nie ma mowy o obsłudze prawnej firm wysokiej jakości przez kancelarie, do których nie ma się zaufania. Wyboru prawników należy wie dokonywać starannie. Umowę współpracy powinno się natomiast podpisywać dopiero po upewnieniu się, że można daną kancelarię obdarzyć pełnym zaufaniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC