Jakie zalety ma outsourcing księgowości?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. To zadanie można jednak powierzyć zewnętrznemu księgowemu, zyskując tym samym na wygodzie. Jakie korzyści ma tak zwany outsourcing księgowości?

Czym jest outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości to nic innego jak przeniesienie obsługi księgowej do zewnętrznego podmiotu. Firma nie musi wtedy na stałe zatrudniać księgowego – rozliczeniami zajmuje się wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny.
To rozwiązanie dotąd stosowane w przypadku usług informatycznych czy prawnych, zyskuje coraz więcej zwolenników także jeśli chodzi o prowadzenie księgowości. Nic dziwnego – zlecenie zajmowania się wydatkami i przychodami firmy zewnętrznemu księgowemu czy księgowej łączy się z wieloma korzyściami dla firmy.

Dlaczego warto wybrać outsourcing księgowości?

Przekazanie obsługi księgowej podmiotowi zewnętrznemu nie tylko zwalnia przedsiębiorcę z wielu obowiązków, ale też niesie za sobą inne korzyści, takie jak:
– Zmniejszenie kosztów – Outsourcing księgowości to dla firmy spore oszczędności. Szacuje się, że w zależności od wielkości i specyfiki firmy mogą one sięgać od 20 do nawet 50% w stosunku do całkowitych kosztów prowadzenia księgowości wewnętrznej. Firma nie musi nie tylko zatrudniać księgowego na stałe, ale i inwestować w sprzęt i oprogramowanie dedykowane rozliczaniu finansowemu. Dodatkowo oszczędza na przestrzeni biurowej.
– Większy profesjonalizm – Zlecając usługi księgowe zewnętrznemu podmiotowi mającemu dobrą opinię na rynku, można być spokojnym o fachowo wykonaną obsługę. Przedsiębiorca nie traci czasu na poszukiwanie doświadczonego i rzetelnego księgowego.
– Zarządzanie ryzykiem – Inna zaleta outsourcingu księgowości to zwiększone bezpieczeństwo, ponieważ to zewnętrzna firma ponosi całkowitą odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenia.
– Lepszy rozwój firmy – Outsourcingując usługi księgowe, przedsiębiorca ma więcej czasu na podstawową działalność firmy, jest lepiej skupiony, dzięki czemu jego działalność ma szansę lepiej się rozwinąć i przynosić większe zyski.

Jak wybrać firmę, która zajmie się księgowością?

Na rynku nie brakuje firm zajmujących się prowadzeniem księgowości dla firm. Wybierając podmiot, któremu powierzona zostanie opieka nad finansami firmy, należy zachować czujność. Najlepiej wybrać firmę, która ma doświadczenie i jest polecana przed innych przedsiębiorców.
Podpisując kontrakt, należy zwrócić uwagę na szczegóły i upewnić się, jaki zakres usług oferuje firma. Warto także zawczasu zorientować się, jaki będzie całkowity koszt usług księgowych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC