Wypadek samochodowy we Włoszech

Wiele osób podróżuje po całej Europie samochodem. Jest to świetna opcja dla osób, które boją się latać samolotami. Co więcej, jadąc do Włoch z Polski autem można po drodze zwiedzić wiele ciekawych zabytków i miejsc. W tym artykule wyjaśnimy, co zrobić, gdy przydarzy się wypadek poza granicami Polski, na terenie Włoch.

Jakie są numery telefonów służb ratunkowych?

Wybywając poza granice kraju ojczystego należy zapoznać się z numerami służ alarmowych, które obowiązują na terenie odwiedzanego miejsca. Wypadek samochodowy we Włoszech należy zgłosić pod następujące numery telefonów – 112, 113 lub 118. Trzeba pamiętać, aby spisać nazwiska oraz adresy wszystkich uczestników wypadku, ale również i świadków. Co więcej, bardzo istotne jest zdobycie danych firm ubezpieczeniowych, z jakich korzysta druga ze stron. Odszkodowanie za wypadek we Włoszech nie będzie możliwy bez tych informacji. W momencie wypadku jednak najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

W jaki sposób funkcjonuje włoska policja?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że włoska policja podczas interwencji w miejscu wypadku działa na podobnych zasadach, jak w Polsce. Na początku policjanci będą wymagali okazania dowodów osobistych od uczestników kolizji i spiszą oświadczenia. Należy pamiętać, aby uważnie przeczytać dokument przed jego podpisaniem. Warto podkreślić, że jeżeli chcemy uzyskać odszkodowanie we Włoszech to powinno się zażądać od policji kopii raportu. Jeżeli w wypadku jakaś osoba doznała obrażeń ciała to oficjalny raport zostanie wydany przez włoskie władze dopiero po 90 dniach od zdarzenia. W tym czasie trzeba wnieść pozew przeciwko ubezpieczalni z tytułu obrażeń ciała. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, który specjalizuje się w międzynarodowych odszkodowaniach.

Wypadek samochodowy we Włoszech

W momencie, gdy podczas wypadku we Włoszech żadna z osób nie odniosła obrażeń ciała nie trzeba wzywać policji. Należy jednak pamiętać o wypełnieniu protokołu wypadku, który nazywany jest protokołem CAI. Jest to bardzo ważne, gdyż jest to dokument wymagany przez większość ubezpieczalni. Co więcej, obie ze stron wypadku powinny podpisać formularz, gdyż będzie on uznany za materiał dowodowy podczas dochodzenia o odszkodowanie.