Wsparcie w razie problemów w pracy

Praca to ważna część życia, która dostarcza zarówno satysfakcji, pieniędzy, ale i nierzadko stresu. Szczególnie, kiedy dochodzi do niewypłacenia wynagrodzenia lub nadgodzin na czas, bezprawnego zwolnienia, albo co gorsza mobbingu. Jak poradzić sobie w tej sytuacji.

Kiedy pracodawca nie wypłaca należności

Jeżeli nie uda się sprawy zakończyć polubownie w taki sposób, by obydwie strony były zadowolone, to pozostają dwie drogi. Można na wstępie udać się do PIP, który wskaże, czy sprawa nadaje się do sądu lub od razu zdecydować się na drogę sądową. W takiej sytuacji niezbędne są usługi prawne w formie zarówno porady, jak i obecności adwokata na rozprawie.

Rozmowę z prawnikiem należy odbyć możliwie jak najszybciej. Wtedy on pokieruje kokami osoby poszkodowanej i podpowie w jaki sposób działać, by odzyskać swoje pieniądze, jakie dokumenty zgromadzić i czy próbować mediować, czy od razu wnieść o sprawę sądową. Trzeba pamiętać, że takie sprawy nieraz ciągną się latami, a kwestia profesjonalnych usług prawnych jest nieceniona.

Co robić w razie zwolnienia?

Jeżeli pracodawca zwolnił pracownika w sposób niezgodny z kodeksem pracy, można oczywiście podać go do sądu. Dzięki usługom prawnym czyli poradzie czy reprezentacji przez adwokata w sądzie można taką sprawę wygrać i powrócić do pracy. Warto się jednak zastanowić, czy jeżeli pracodawca dąży do zwolnienia, jest sens starać się o pozostanie w danej firmie.

Być może lepszym rozwiązaniem będzie wywalczenie odprawy i odejście z danej firmy na rzecz innej, która przyjmie pracownika z otwartymi rękami. Warto poradzić się prawnika w tym względzie.

Usługi prawne a mobbing

Mobbing ze strony pracodawcy już od dawna jest zjawiskiem napiętnowanym, ale jeszcze niewiele osób decyduje się wejść z przełożonym na drogę sądową, być może dlatego, że takie karygodne postępowanie nieraz trudno jest udowodnić. Dlatego jeżeli planujemy takie posunięcie, warto skorzystać z porady prawnej.

Specjalista poradzi, co trzeba zrobić i jaki sposób się przygotować, by mieć największe szanse na wygranie sprawy. Przydadzą się nie tylko zeznania świadków, ale także na przykład dokumenty z leczenia psychiatrycznego po przebytym prześladowaniu w pracy. Warto walczyć o godność i odszkodowanie.