Co warto wiedzieć o druku techniką sublimacyjną?

Nadruki na koszulkach

Jeną z najnowocześniejszych i najczęściej wykorzystywanych dzisiaj metod drukowania jest sublimacja. Nadruk sublimacyjne znajdują dzisiaj wiele zastosowań, między innymi ze względu na dużą trwałość tego rodzaju druku.

Na czym to polega?

Na początku nieodpowiednie treści są nadrukowywane na specjalny, przeznaczony do tego papier sublimacyjny, zwany transferowym. Na przedmiot docelowy, będący w zasadzie dowolną tkaniną, nadruki sublimacyjne przenoszone są dopiero z papieru transferowego. Druk techniką sublimacyjną musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze oraz pod właściwym ciśnieniem, ażeby efekty był zadowalające.

Poliester a druk techniką sublimacyjną

W druku techniką sublimacyjną niezwykle istotne jest wykorzystanie poliestru. Uważa się, że jeśli chodzi o tkaniny, powinny one zawierać w sobie poliester. W przypadku innego rodzaju materiałów wystarczające okazuje się przeważnie pokrycie ich warstwą poliestru.

Na czym można wykonywać nadruki sublimacyjne?

Niewątpliwie, druk techniką sublimacyjną najczęściej wykonuje się na tkaninach. Oznacza to, że nadruki pojawiają się na rozmaitych ubraniach. Niemniej jednak, zadowalające efekty wykorzystania druku techniką sublimacyjną są również widoczne na elementach metalowych czy ceramicznych.

Umiejętne drukowanie

Ażeby nadruki na tkaninach oraz na wszelkich innych materiałach, były estetycznie zadowalające musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim chodzi o:

– obecność poliestru
– odpowiednie ciśnienie
– właściwa temperatura

Do wykonania profesjonalnego druku techniką sublimacyjną potrzebny jest wiec zaawansowany technologicznie sprzęt. Niemniej jednak, niezwykle istotne jest również kto go obsługuje. Doświadczenie oraz wiedza są niezbędne, ażeby odpowiednio ustawić maszynę. Rzecz w tym, iż wartości dotyczące temperatury oraz ciśnienia powinny być inne w przypadku poszczególnych tkanin. Specjalista zajmujący się wykonywaniem nadruków sublimacyjnych powinien wiedzieć w jaki sposób nastawić maszynę w poszczególnych sytuacjach.

Kto korzysta z druku techniką sublimacyjną?

Bez wątpienia dzisiaj powszechnie wykorzystuje się nadruki na tkaninach w fabrykach odzieżowych. Bardzo popularne są bowiem koszulki czy bluzy z rozmaitymi nadrukami. Ponadto, również producenci gadżetów reklamowych wykorzystują druk techniką sublimacyjną. Jest to bowiem najprostszy sposób na nałożenie na poszczególne przedmioty logo firmy czy tez jej nazwę. Zdecydowanie jedną z największych zalet druku techniką sublimacyjną jest bardzo duża uniwersalność.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://nadrukisublimacyjne.pl/