W jakim celu wycenia się przedsiębiorstwo?

Wycena przedsiębiorstwa często jest potrzebna do celów biznesowych. Pozwala ona określić potencjał danej marki, a także jej szansę na rozwój. Nierzadko jest ona niezbędna na etapie sprzedaży, czy też fuzji. Wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, ile warto jest prowadzona działalność. Właśnie dlatego warto jest dokonać wyceny.

Przygotowanie do transakcji

Wycena przedsiębiorstwa bardzo często wykonywana jest na etapie planowania transakcji kapitałowych. Oczywiście istnieje wiele sposobów na to, aby dowiedzieć się, ile wynosi orientacyjna wartość firmy. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda metoda sprawdzi się w naszym przypadku. Do tego tematu należy podejść z należytym rozsądkiem. Wiele zależy od tego, czy nasza działalność opiera się głównie na aktywach trwałych, czy też innych wartościach np. know-how.

Wybierając najlepszą metodę wyceny dobrze jest kierować się przede wszystkim ochroną interesów. Nie oznacza to jednak tego, że wartość marki powinna zostać zawyżona. Wszelkie nieprawidłowości zostaną ujawnione po czasie, co może wygenerować sporo problemów.

Wzmocnienie siły przetargowej

Realna wartość przedsiębiorstwa ma duże znaczenie w momencie negocjacji. Rzetelna i profesjonalna wycena przedsiębiorstwa może znacząco wzmocnić naszą siłę przetargową. Zwiększa to prawdopodobieństwo tego, że osiągniemy zamierzone cele.

Bardzo często jest tak, że wartość firmy jest zaniżana przez drugą stronę transakcji. Właśnie dlatego warto jest przygotować sobie konkretne argumenty, które umocnią naszą pozycję.

Zabezpieczenie interesów

Przeprowadzenie wyceny przedsiębiorstwa jest podstawą do tego, aby zabezpieczyć swoje interesy, które mogą zostać naruszone podczas sporów. Oczywiście ocena wartości może zostać zrealizowana przez drugą stronę. Bardzo często okazuje się jednak, że została ona przeprowadzona na naszą niekorzyść. Można tego uniknąć.

Warto jest skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że posiadają oni niezbędną wiedzę oraz kompetencję. Cały proces przebiegnie o wiele sprawniej, a więc zaoszczędzimy sporą ilość czasu. Ponadto będziemy mieć pewność, że przebiegł on zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami. Nie musimy więc martwić się o nieprawidłowości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC