Czy rzeczywiście nadajesz się do piastowania stanowiska notariusza?

kto nadaje się na notariusza

Z całą pewnością nie jest łatwo zostać notariuszem. Jest to jednak tak bardzo ceniony zawód, który pozwala na niesienie pomocy społeczeństwu i dający możliwość zarobienia niemałych pieniędzy, że wiele młodych osób wybiera studia prawnicze, aby móc objąć owe stanowisko. Ile zatem zarabia notariusz i czym powinien się wyróżniać?

Rynek pracy a zawód notariusza

Bycie notariuszem wiąże się z możliwością uzyskania znacznie wyższych zarobków od średniej krajowej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wcale nie jest tak łatwo znaleźć zatrudnienie. Tak więc samo ukończenie studiów prawniczych, zdanie egzaminu i odbycie asesury wcale nie oznacza, że teraz będzie tylko z górki.

Nabycie odpowiednich uprawnień to tak naprawdę dopiero początek kariery. Na polskim rynku pracy nie ma wcale tak dużo ogłoszeń, w których to poszukuje się notariuszy. Oczywiście nie trzeba zatrudniać się w kancelarii notarialnej, ale można założyć własną prywatną kancelarię.

Czy rzeczywiście nadajesz się do piastowania stanowiska notariusza?

Tak jak nie każdy może zostać lekarzem, tak nie każdy może piastować stanowisko notariusza. W każdym zawodzie wymagane są nie tylko odpowiednie uprawnienia, ale także cechy osobowości. Notariusz to osoba, która nie tylko musi znać się na prawie, ale także wykazywać się pewnymi cechami.

Od profesjonalnego notariusza wymaga się przede wszystkim uczciwości. Należy też pamiętać o tym, że jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Dobry notariusz wyróżnia się także rzetelnością. Powinien być również godny zaufania, a więc jego mocną stroną powinna być dyskrecja. Wiele razy dochodzi do wymiany informacji, które są poufne i nie powinny zostać ujawnione.

Co z zarobkami?

Z zarobkami notariusza bywa różnie, w zależności od tego, ile i jakich zleceń jest w stanie wykonać. Wysokość zarobków jest uzależniona od wielu czynników. Bardzo duże znacznie ma doświadczenie i renoma notariusza. Nie bez znaczenia jest także miejsce pracy notariusza. Jeśli kancelaria jest dobrze znana i cieszy się zaufaniem, wówczas można liczyć na znacznie wyższe zarobki niż w przeciętnej kancelarii.

Notariusz może oczywiście tworzyć własną kancelarię prawną, ale wówczas musi liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie zawsze jest więc to opłacalne rozwiązanie. Na początku warto znaleźć zatrudnienie w prestiżowej kancelarii. Trzeba również liczyć się z tym, że maksymalną wysokość zarobków za świadczenie poszczególnych usług notarialnych określa taksa notarialna.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.