Przepisy drogowe we Włoszech – o czym należy pamiętać?

Kierowcy muszą orientować się w przepisach ruchu drogowego obowiązujących we wszystkich miejscach, po których przemieszczają się samochodem. Nie ma znaczenia, czy w danym momencie kierowca przebywa na terenie swojego kraju czy za granicą, musi dostosować się do przepisów.

Przepisy drogowe Włochy – o czym pamiętać?

Mówiąc o przepisach drogowych obowiązujących we Włoszech, nie można zapomnieć, że kierowcy zagranicznego pochodzenia są tak samo zobligowani do ich przestrzegania jak tubylcy. Co więcej, powszechnie nawet mówi się, że policja włoska łaskawszym okiem patrzy na swoich, mandaty chętniej rozdając turystom.

Jeżdżąc po włoskich drogach, pod wieloma względami można czuć się jak w Polsce. Tam również kierowcą może być wyłącznie osoba po ukończeniu 18. roku życia. Podobnie też jak w Polsce przez cały rok należy poruszać się z włączonymi światłami mijania. Podobne są również prędkości obowiązujące na terenie zabudowanym, jak i poza obszarem zabudowanym. Z tego powodu aż ciężko uwierzyć, że Polacy często zgarniają mandaty we Włoszech za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, choć bez wątpienia można dostrzec również kilka różnic w przepisach.

Różnice pojawiają się chociażby w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu. Kierowcy cieszący się prawem jazdy poniżej 3 lat muszą przestrzegać zasady całkowitej abstynencji, podczas gdy poziom alkoholu u pozostałych nie może przekroczyć 0,05% we krwi.

Parkowanie we Włoszech

Z ogromną łatwością można zdobyć także mandat za parkowanie we Włoszech. Za nieprawidłowe zaparkowanie pojazdu taryfikator przewiduje karę pieniężną od 80 euro do 312 euro. I chociaż kwota ta wcale nie musi wywierać ogromnego wrażenia, nie wolno zapomnieć, że cudzoziemiec zobligowany jest do natychmiastowego uiszczenia opłaty. W przeciwnym razie samochód jest odholowywany na parking depozytowy, a dopiero po uregulowaniu mandatu zostaje zwrócony właścicielowi.

Parkując we Włoszech, trzeba wziąć pod uwagę kolory, jakimi oznakowane zostały miejsca parkingowe. Jest to o tyle istotne, że na biało oznaczono miejsca darmowe, natomiast na niebiesko płatne. Nie należy jednak pomijać znaków, gdyż mogą one wprowadzać istotne informacje dotyczące parkowania, jak czas parkowania pojazdu. Lepiej wszak nie narażać się na nieprzyjemności związane z mandatem.