Obsługa prawna – usługa redukująca ryzyko prowadzenia działalności

Prowadzenie własnej firmy, niezależnie od jej wielkości, zawsze wiąże się z ryzykiem. I nie chodzi tu tylko o to, czy firma będzie miała odpowiednią ilość klientów lub czy będzie dobrze zarządzać kosztami. Każda działalność gospodarcza, także ta jednoosobowa, obarczona jest ryzykiem prawnym.

Dlaczego otoczenie prawne może źle służyć firmie?

Każda firma, zarówno wielka korporacja, jak i maleńka działalność jednoosobowa, musi spełniać szereg wymogów prawnych. Nałożone na firmę wymogi prawne mogą wynikać z przepisów ogólnych lub branżowych. A brak znajomości tych przepisów nie zwalnia z ustawowych obowiązków.

Właśnie dlatego kwestie prawne zawsze stanowią swego rodzaju ryzyko dla firmy. Z jednej strony właściciel może nie być doinformowany o zmieniających się przepisach, z drugiej może źle interpretować to, jak powinny być realizowane.

Do tego dochodzi kwestia zmienności prawa, a w Polsce przepisy zmieniają się wyjątkowo często. O dużych, zwłaszcza kontrowersyjnych zmianach zwykle poinformują nas media. Jednak wiele mniejszych zmian przechodzi bez rozgłosu i łatwo może zostać przeoczone.

Kto powinien odpowiadać za błędy prawne?

Duże firmy często zatrudniają rzesze prawników, a ich odpowiedzialność i tak zamyka się w mieniu firmowym. Za błędy w pierwszej kolejności zapłaci spółka, w niektórych wypadkach dodatkowo do odpowiedzialności może być pociągnięty zarząd.

W przypadku niewielkich firm, prowadzonych przez osoby fizyczne, odpowiedzialność za błędy prawne zawsze spoczywa na właścicielu. Oznacza to, że może on zapłacić za swoje błędy nie tylko mieniem firmowym, ale również prywatnym.

Spokój ma swoją cenę

Otoczenie prawne wymaga od właścicieli zwłaszcza małych firm swobodnego poruszania się po ustawach. Nie każdy właściciel czuję się jednak swobodnie i bezpiecznie interpretując przepisy prawne. W takiej najlepszym dobrym rozwiązaniem jest zlecenie pieczy na kwestiami prawnym wykwalifikowanej kancelarii, takiej jak Aliant (https://aliantlaw.pl/uslugi-dla-firm).

Kancelaria Aliant Krzyżowska ma duże doświadczenie w prowadzeniu obsługi prawnej różnego rodzaju firm. Wspiera swoich klientów od momentu założenia firmy, przez pieczę nad realizacją rutynowych wymogów prawnych, także międzynarodowych, po reprezentację w przypadku sporów.