O czym trzeba pamiętać zlecając drukowanie sublimacyjne?

Nie ulega wątpliwości, że druk sublimacyjny na tkaninach jest jedną z najskuteczniejszych metod nadrukowywania różnobarwnych motywów graficznych. Nie można jednak zapominać o właściwościach barwników, które biorą udział w procesie sublimacji.

Poliestrowe znaczy lepsze

Jakość, którą oferuje drukowanie sublimacyjne, zależy w znacznym stopniu od rodzaju materiału na którym wykonuje się nadruk. Najlepiej pod tym względem wypadają materiały składające się z poliestru. Zależność ta wynika z faktu, że poliester najłatwiej barwi się na skutek technologii sublimacji. Nie oznacza to rzecz jasna, że tylko tkaniny poliestrowe podlegają nadrukowi sublimacyjnemu. Sublimacja na koszulkach może być realizowana również wtedy, gdy materiał składa się z mieszaniny różnych tworzyw i poliestru.

Drukowanie a kolor podłoża

Skuteczność wykonywania druku sublimacyjnego zależy też od kolorystyki podłoża. Im jest ono jaśniejsze, tym nadruk jest dokładniejszy. Należy pamiętać, że barwniki sublimacyjne najlepiej prezentują się na powierzchniach białych. Dzięki temu prezentują one największą możliwą rozdzielczość i doskonale odzwierciedlają wszystkie zadrukowane barwy. Jest to jedna z przyczyn, dzięki którym odzież reklamowa ma biały kolor. Naturalnie można nadrukować grafikę również na ciemniejszych przedmiotach, ale wtedy kolor nadruku będzie zmieszany z barwą zadrukowanej powierzchni. Oznacza to, że na ciemnej odzieży można drukować jedynie ciemne grafiki.

Jak wykonać nadruk sublimacyjny?

Wykonanie nadruku jest bardzo proste. W przypadku sublimacji na koszulce koszty są bardzo niskie. Wybrany motyw graficzny można przygotować na własnym komputerze, a następnie zlecić jego wykonanie firmie zewnętrznej. Co ważne, grafikę można nadrukować na różnych przedmiotach w tym koszulkach, spodniach, plecakach, piórnikach, obrusach itd. Ważne, aby powierzchnia wybranego przedmiotu zapewniała zdolność do wchłaniania zawartych na papierze transferowym barwników.

Drukowanie sublimacyjne to jedna z najciekawszych, najszybszych i najskuteczniejszych metod przenoszenia barwnika z papierowej matrycy transferowej na powierzchnię odzieży.