O czym pamiętać zakładając firmę?

Jeśli marzy Ci się własny biznes to musisz się dobrze przygotować do otwarcia własnej działalności. Zanim zarejestrujesz firmę musisz sprawdzić wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać i zabezpieczyć się przed ewentualnymi kłopotami. O czym musisz pamiętać?

Księgowa

Koniecznie musisz znaleźć firmę, która poprowadzi Twoją księgowość. Teoretycznie, jeśli prowadzisz mały biznes to możesz własną księgowość prowadzić samodzielnie. Musisz jednak wiedzieć, że to nie jest łatwe zadanie. Dla ułatwienia możesz zlecić to profesjonaliście.

Niektóre biura księgowe proponują też obsługę prawną firm. To dobre rozwiązanie, bo wiesz wtedy, że wszystkie formalne strony Twojego biznesu zostały zabezpieczone. Pamiętaj, że zawsze musisz właściwie naliczać należny podatek oraz składki ubezpieczenia społecznego.

Obsługa prawna firm

Kolejnym ważnym aspektem są kwestie związane z legalnością Twojej działalności. Jeśli prowadzisz sklep lub sprzedajesz swoje usługi to koniecznie musisz mieć przygotowane właściwe regulaminy, formularze zwrotów i odstąpień od umowy. Musisz też wiedzieć, jak reagować w razie sytuacji spornych.

W tym właśnie celu powinieneś mieć stały kontakt z kimś, kto specjalizuje się w obsłudze prawnej firm. Dzięki temu wszystkie Twoje sprawy będą właściwie zabezpieczone. Mało tego, prawnik może okazać się niezbędny gdyby doszło do konieczności ściągania należności od dłużników. Obsługa prawna firm to must have dla każdej działalności.

Pomoże on w napisaniu wezwań do zapłaty oraz w ostateczności, może reprezentować Twoją firmę w czasie procesu sądowego. Takie sytuacje niestety czasami się zdarzają, bo nigdy nie można w pełni wierzyć w uczciwość kontrahentów. Bezpieczniej jest mieć zaufanego prawnika, który będzie wprowadzony we wszystkie szczegóły sprawy.

Doradca finansowy

Możesz też skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby wypracować dobrą poduszkę finansową. Doradca pomoże znaleźć najlepszą lokację dla Twoich pieniędzy i podpowie jak pomnażać zyski.

Doradzi też, ile warto inwestować w firmę, a kiedy przestaje mieć to sens. Oczywiście, doradca nie powinien podejmować decyzji za Ciebie, ale na pewno może Ci podpowiedzieć z własnego doświadczenia, co powinieneś zrobić żeby interes nie doprowadził Cię do ruiny finansowej.