O czym pamiętać w przypadku zatrzymania pojazdu we Włoszech?

Nie jest tajemnicą, że zatrzymanie ciezarowki we Włoszech i związany z tym mandat to olbrzymie koszty dla firmy transportowej. Na szczęście straty te można w pewien sposób zminimalizować. Nie można bowiem zapominać, że wartość przewożonego w ten sposób towaru jest nieraz znacznie wyższa, niż mandat.

Jak reagować?

Jeśli firma transportowa dostanie mandat we Włoszech, to trzeba odpowiednio szybko reagować. Jak? Po pierwsze, warto mieć wsparcie prawnika mówiącego w języku włoskim i posiadającego stosowne wykształcenie w tej materii. Dzięki niemu można wynegocjować nieco inne warunki zatrzymania pojazdu, przeniesienie samochodu na tańszy parking, czy też zorganizowanie przewozu zastępczego dla przewożonego towaru. Dzięki temu można (przynajmniej) dostarczyć towar do odbiorcy i to bez ryzyka wystąpienia opóźnień, czy też uszkodzenia lub zniszczenia towaru. Trzeba też pamiętać, że Zatrzymanie pojazdu we Włoszech może oznaczać, że kierowca nie będzie miał do niego żadnego dostępu.

Co zrobić, aby zminimalizować straty?

W przypadku zatrzymania ciężarówki na terenie Włoch kierowca powinien z niej wyjąć wszystkie najważniejsze dokumenty. Jest to konieczne właśnie ze względu na ograniczony przez tamtejszą policję dostęp do pojazdu. Warto też zdobyć odpowiednie dokumenty, które pozwolą na późniejszy przeładunek towaru. Nie można zapominać, że jest on możliwy tylko wtedy, gdy zezwolą na to tamtejsze organy ścigania. Jeśli kierowca trafi na dobrego i rzetelnego prawnika, możliwe będzie nawet uniknięcie wszystkich opłat w postaci mandatu włoskiego.

Tutaj trzeba jednak być ostrożnym, gdyż wymaga to znajomości tamtejszej struktury urzędowej. Poza tym – co oczywiste – nikt nie musi zgadzać się na propozycję kierowcy i wspierającego go prawnika. Bądź co bądź, tutaj bardzo dużo zależy od umiejętności negocjacyjnych danej osoby i od opinii ze strony włoskich urzędników. Utracony w trakcie kontroli pojazd można odzyskać tylko wówczas, jeśli posiada się stosowny dokument wystawiony przez policję.

Reasumując, szybka i sprawna reakcja to klucz do rozwiązania powyższej sprawy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem pozostaje uniknięcie zatrzymania auta ciężarowego we Włoszech zgodnie z obowiązującym tam prawem.