Nie pij i nie przekraczaj prędkości we Włoszech!

Włoscy obywatele wiedzą, jak wyglądają kary za naruszenie przepisów drogowych. Szczególnie mowa o jeździe po wpływem alkoholu czy przekraczaniu prędkości w terenie zabudowanym. Jaką wysokość ma mandat we Włoszech? Za co grozi zatrzymanie ciezarowki we Włoszech w przypadku, gdy należy ona do zagranicznej firmy transportowej? Sprawdźmy.

Włoskie mandaty – co musi wiedzieć polski kierowca?

Zacznijmy od kwestii związanej z mandatem nałożonym z powodu wykrycia promili alkoholu we krwi. Włoska policja nie jest w tym przypadku łagodna. Dopuszczalny limit wynosi bowiem 0,5 promila. Jeżeli kierowca ów limit przekroczy, to będzie musiał zapłacić wysoką karę (minimum 2 tysiące euro!). Do czynności, jaką jest zatrzymanie pojazdu we Włoszech dojdzie natomiast, kiedy prowadzący spowoduje wypadek, będąc w wyraźnym stanie nietrzeźwości. Czas konfiskaty samochodu to 180 dni! Jak więc widać, kary są wyjątkowo surowe.

Ciekawa jest sama procedura nakładania mandatu. Dlaczego? Otóż przepisy kodeksu drogowego mówią, że mandat we Włoszech wystawi ktoś jeszcze poza zwykłą policją. Chodzi tutaj o karabinierów, straż miejską, straż leśną, a nawet policję podatkową i pracowników komunikacji miejskiej (jednak tylko, jeżeli zauważą, że kierowca zaparkował w niedozwolonym miejscu). Mandat można otrzymać zazwyczaj w trakcie kontroli drogowej, ale zdarza się, że dostaniemy go poprzez pocztę (także tą elektroniczną). Istnieje szansa, aby w pewnych wypadkach odwołać się, spełniając odpowiednie wymogi formalne.

Co wiadomo o punktach karnych?

Na koniec, w ostatnim akapicie wyjaśnimy ogólnie, kiedy nastąpi Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech, ale najpierw warto jeszcze przybliżyć sprawę dotyczącą przyznawania punktów karnych. Tutaj najważniejsze informacja – zagraniczni kierowcy aut osobowych i ciężarówek muszą sobie zdawać sprawę z tego, że też będą wpisani w rejestr i nie unikną kary.

Okazuje się bowiem, że na terytorium Włoch, jak mówi tamtejszy kodeks ruchu drogowego, mający inne niż włoskie prawo jazdy kierowca łatwo otrzyma zakaz prowadzenia pojazdu. Wystarczy, że w ciągu jednego roku zbierze 20 punktów, a przez następne dwa lata nie wsiądzie za kółko!

Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech

Wreszcie dotarliśmy do tej informacji, która najbardziej interesuje kierowców pracujących w międzynarodowym transporcie. Może się bowiem zdarzyć, że ich samochody ciężarowe będą zatrzymane. Jakie są ku temu powody? Czy da się odzyskać pojazd?

Wyżej wspomnieliśmy o takich przyczynach, jak: alkohol czy przekroczenie limitu punktów karnych. Ale jest coś jeszcze, czego powinni obawiać się kierowcy. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy zabraknie specjalnej dokumentacji. W jej skład powinny wchodzić: świadectwo uprawniające do prowadzanie pojazdu, ważna licencja oraz profesjonalnie wypełnione pismo CMR (potwierdzenie zawarcia umowy dotyczącej samego przewozu).

Zatrzymanie pojazdu we Włoszech odbywa się w następujący sposób: jest on odholowany na policyjny parking i tam zabezpieczony (oczywiście nie za darmo, wprowadzono tutaj sporą opłatę). Chcąc zminimalizować straty z tym związane, warto skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże rozwiązać zaistniały problem (np. zorganizuje przeładunek towarów, aby można było je dalej dostarczyć w dane miejsce).