Na co zwracać uwagę przy wyborze palety z tworzywa sztucznego?

Palety są obecnie jednym z podstawowych elementów, które służą do transportu i magazynowania. Dlaczego paleta z tworzywa sztucznego jest wybierana coraz częściej? Czym wygrywa z paletą drewnianą?

Dlaczego palety plastikowe przewyższają drewniane?

Sprawny transport i ekonomiczne magazynowanie bardzo ułatwiają różnego rodzaju palety. Na rynku dominują palety drewniane i z tworzyw sztucznych. Jeszcze do niedawna królowały palety drewniane, dziś stosuje się je o wiele rzadziej. Najczęściej wykorzystywane są do przewożenia ładunków bardzo ciężkich czy maszyn.Dziś trudno wyobrazić sobie transport i magazyn bez palet z tworzyw sztucznych. Tę dominację zawdzięczają swoim niezaprzeczalnym zaletom. Paleta z tworzywa sztucznego jest o wiele lżejsza od drewnianej. Paleta plastikowa 1200×800 pełna waży ok. 18 kg, a drewniana o takich samych wymiarach ok. 25 kg. Plastikowe palety są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na działanie większości agresywnych związków chemicznych oraz na czynniki atmosferyczne. W przeciwieństwie do palety drewnianej nie nasiąka wodą i nie pleśnieje. Są też bardzo higieniczne, łatwo je myć i dezynfekować. Dzięki standaryzacji wymiarów łatwo jest dobrać odpowiedni rozmiar, choć prym wiedzie paleta plastikowa 1200×800.

Różnorodność palet z tworzywa sztucznego ułatwia wybór

Bardzo dużą zaletą plastikowych palet jest ich różnorodność. To nie tylko różne rozmiary, bo oferując palety plastikowe producent proponuje także rozmaite rozwiązania, dostosowane do specyfiki przewożonych czy magazynowanych towarów. To nie tylko palety na płozach i na stopach. Ażurowe palety plastikowe producent poleca szczególnie wtedy, gdy ważna jest waga, czyli najczęściej w transporcie. Pozwalają też na bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co w niektórych przypadkach jest niezwykle ważne. Z kolei palety z pełnym blatem są lepsze do magazynów, ponieważ o wiele łatwiej utrzymać ich czystość. Palety mogą też mieć specjalne, podniesione krawędzie, które skutecznie zabezpieczają towar przed zsunięciem się z palety. W przemysłach spożywczym i farmaceutycznym najczęściej niezbędne jest stosowanie tzw. palet higienicznych. Jest to związane z wymogiem utrzymania tam restrykcyjnych zasad higieny. Palety higieniczne, dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowaniu tworzywa, które jest dopuszczone do kontaktu z żywnością, doskonale spełniają te wymogi.