Kilka ciekawostek o złocie i inwestowaniu w złoto

Drogocenny kruszec, za jaki od wieków uważamy złoto, nie bez przyczyny rozbudza ludzką wyobraźnię. Powstają z niego ozdoby, cenne artefakty religijne i państwowe, biżuteria oraz monety, którymi jeszcze nie tak dawno temu można było płacić. Obecnie złoto kupowane jest najczęściej w celach inwestycyjnych, ale ciągle działa na nasze emocje. Oto kilka ciekawostek, które pozwolą dowiedzieć się o nim więcej!

Skąd wzięło się złoto i od kiedy było wykorzystywane?

Nie wszyscy wiedzą, że złoto na Ziemi ma kosmiczne pochodzenie. Nie jest to bynajmniej żadna teoria spiskowa, a potwierdzony naukowo fakt. Wydaje się, że jego źródłem było uderzenie meteorytu przed kilkoma miliardami lat, w wyniku którego na naszej planecie pojawiły się złoża złota.

Ludzie zauważyli jego niezwykłe piękno już tysiące lat przed naszą erą. Ozdoby ze złota istniały w starożytnym Egipcie, w Mezopotamii, Babilonie, a potem także na całym obszarze starożytnej Grecji i w Imperium Rzymskim. Co więcej, magia tego metalu nie osłabła przez wszystkie późniejsze wieki.

Nie każde złoto jest złote!

Przyglądając się zabytkowych złotym monetom ze sklepu numizmatycznego https://coinart.pl/skup-zlotych-monet/, możemy powiedzieć bez wątpienia, że praktycznie wszystkie mają charakterystyczny, złoty kolor. Każdy z nas wie intuicyjne, o jakim odcieniu mówimy – żółta, metaliczna barwa, kojarzona z pięknem i przepychem.

To kolor czystego złota, a więc skąd na rynku biżuteria i ozdoby złote w kolorach białym czy delikatnie różowym? Odpowiedź na to pytanie kryje się wśród tajników sztuki jubilerskiej. Inne odcienie złotej biżuterii powstają bowiem poprzez stworzenie stopu czystego złota z platyną, srebrem, miedzią i kilkoma innymi metalami.

Inwestowanie w złoto – na tym się nie traci!

Osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia inwestycyjnego, często spotykają się ze sprzecznymi opiniami, które odwodzą je od decyzji o rozpoczęciu inwestowania. Ale nie każdy wie, że istnieją konkretne badania i analizy, które dowodzą, że od wielu dziesięcioleci złoto nie przynosi strat.

Złote sztabki, monety bulionowe lub numizmaty kupione na https://coinart.pl/skup-zlotych-monet/ będą tylko rosły na wartości. W ciągu 10 lat złoto zyskuje średnio 9,5-10%, a więc może pochwalić się stabilnością, jakiej trudno szukać wśród walut państwowych.