Kancelaria notarialna, czym zajmuje się to miejsce

Kiedy borykamy się z problemem o podłożu prawniczym, bardzo często nie wiemy gdzie zwrócić się o pomoc. Dlatego pierwszym miejscem, do jakiego się wybieramy, bo tylko to przychodzi nam do głowy, jest sąd, który rozstrzyga wiele spraw, ale często nie jest to jedyna możliwa opcja. Jest to dobra wiadomość, bo sprawy sądowe są kosztowne i trwają bardzo długo.

Sprawy spadkowe i majątkowe

Kancelaria notarialna to idealne miejsce, aby załatwić tam sprawę dotyczącą majątku i tą typowo spadkową. Wiele osób decyduje się, na wybranie do sądu, bo nie wiedzą, że w tej sytuacji wystarczy notariusz. Warto jednak wiedzieć, kiedy powinniśmy wybrać się do kancelarii, bo u notariusza często ta sama usługa kosztuje mniej i jest załatwiona o wiele szybciej niż w sądzie.

Możemy bowiem załatwić tam każdą sprawę dotyczącą przekazania darowizny czy spadku bez występowania na drogę sądową. Notariusz bowiem poświadcza swoim podpisem umowę, która od tego momentu nabiera mocy prawnej, a także, że jest zgodna z panującymi przepisami. Jest to bardzo istotna kwestia.

Jedna stała opłata za wiele usług

Plusem jest także to, że w wielu przypadkach obowiązuje jedna stała opłata. Wiemy więc czego się spodziewać, a także czy musimy liczyć się z innymi opłatami. W sądzie sprawa nie wygląda już tak przejrzyście i nie dość, że sprawy trwają o wiele dłużej, to zaskakują często opłatami, których nie planowaliśmy.

Kancelaria notarialna to miejsce, do którego możemy się zwrócić o poradę, która jest bezpłatna. To tam dowiemy się nie tylko wszystkiego o kosztach, ale także o tym, jakie dokumenty muszą zostać przez nas przygotowane. Mamy więc od razu pełny obraz tego, co musimy zrobić, aby rozwiązać sprawę pomyślnie i w szybkim tempie.

Zawód zaufania publicznego

Kancelaria notarialna to miejsce, do którego może zwrócić się o pomoc każdy obywatel i w pełni zaufać. Notariusz bowiem jest zawodem zaufania publicznego, dlatego nie poświadczy on więc niczego, co jest niezgodne z prawem, czy przepisami. Jest to bardzo ważne w przypadku trafienia danej sprawy do sądu. Tam bowiem każde uchybienie działa na niekorzyść petenta.

Warto więc tego uniknąć i skorzystać z wiedzy prawnika, który nie tylko wiele spraw może za nas poświadczyć, ale także poradzić, jak daną sytuację, najkorzystniej dla nas rozwiązać, co jest bardzo ważne i wiele ułatwia bez pomocy sądu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.