Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Prowadząc działalność gospodarczą, jesteśmy zobowiązani do rozliczania się z urzędem skarbowym, płacenia składek ZUS za siebie oraz pracowników, czy składania sprawozdań oraz raportów w GUS- ie. Wszystkie te czynności wymagają wiedzy i czasu, który trzeba na to poświęcić. Warto zastanowić się, czy przedsiębiorca powinien robić to samodzielnie, czy może lepiej zlecić to księgowemu?

Po co mi księgowy?

Księgowość w Katowicach to przede wszystkim odciążenie pracodawcy od kontaktów z Urzędem Skarbowym. Comiesięczne księgowanie faktur, rozliczanie podatków, składanie deklaracji podatkowych zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT wymaga wiedzy, która posiada księgowy. Jest to podstawowa forma usług, jakie świadczy biuro księgowe.

Warto również dowiedzieć się, czy księgowość w Katowicach zaoferuje usługę rozliczenia dotacji unijnych, wystawi faktury w imieniu pracodawcy.

Ważna jest również pomoc w reprezentowaniu firmy w kontaktach z urzędami. Nie każdy umie poruszać się po ZUS-ie czy urzędzie skarbowym. Dobrze zorientowany księgowy, który podejmie się reprezentowania naszej firmy, zaoszczędzi czas i nerwy pracodawcę, który nie ma doświadczenia w rozwiązywaniu takich problemów.

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Każde biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie OC. Jest to obowiązek, do którego biura rachunkowe zobligowane są ustawą. Warto jednak sprawdzić, czy przestrzegają przepisów.

Kolejnym elementem, który powinnyśmy sprawdzić są umiejętności księgowego. Ważne, by osoba zajmująca się prowadzeniem księgowości naszej firmy posiadała certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg handlowych. Posiadanie takich uprawnień daje nam gwarancje, że osoba ma wiedzę niezbędną nie tylko do księgowania faktur, ale również będzie umiała nam doradzić w trudnych sytuacjach.

Obecnie, po deregulacji zawodu księgowego, certyfikat ten nie jest obowiązkowy, ale nadal wiele mówi o wiedzy osoby, z którą będziemy pracowali.

Dobry kontakt to podstawa relacji

Żadna wiedza ani certyfikaty nie pomogą, jeżeli między pracodawcą a księgowym nie będzie dobrego kontaktu. Nie ma znaczenia, czy jest to kontakt mejlowy, telefoniczny, czy osobisty. Znaczenie ma, czy kontakty są łatwe i między pracodawcą a księgowym panuje porozumienie.

Księgowość w Katowicach to praca oparta na ciągłych ustaleniach, rozmowach i korygowaniu ewentualnych pomyłek. Ważne, by księgowy w zrozumiały sposób umiał wyjaśnić zawiłości prawa podatkowego, z którym na co dzień przyjdzie mierzyć się przedsiębiorcy.