Jak przygotować firmę do sprzedania lub fuzji?

W biznesie raz się jest na wozie, a raz pod wozem. Czasem jedynym dobrym rozwiązaniem, by uratować płynność finansową firmy jest po prostu połączenie się z większym partnerem. To bardzo często krok zapewniające możliwość rozwoju i ekspansji. Duzi gracze na rynku jakichś konkretnych usług, konkretne firmy z danego sektora niejednokrotnie chcą też łączyć się z mniejszymi, bo dla nich to również znaczny krok w rozwoju Przed przystąpieniem do negocjacji handlowych prowadzone są tak ważne usługi dla firmy jak duet diligence. Na czym polegają oraz czego dotyczą?

Usługi dla firm due diligence

Usługa nazywana z języka angielskiego due diligence to tak naprawdę niezwykle rozbudowane i szeroko rozumiane badania i analizy pozwalające sprawdzić stan przedsiębiorstwa czy firmy przed jego sprzedaniem lub przed wejściem w fuzję czy spółkę. To zatem wszelkie działania prowadzone przez zewnętrzne firmy, które mają na celu określenie prawdziwej kondycji finansowej firmy, poziomu zadłużenia, posiadanych aktywów oraz majątku w postaci na przykład nieruchomości czy linii produkcyjnych i maszyn. Tak naprawdę to inteligentne i niezwykle szeroko zakrojone badanie, które ma swoje etapy i pozwala tworzyć raport o stanie i kondycji firmy. Po co przeprowadza się zatem taką analizę? To etap niezbędny po to, by określić, czy planowane przejęcie czy zakup są rzeczywiście sensowne i przyczynią się do wzrostu. Dzięki due diligence można określić między innymi ryzyko takiej transakcji. W końcu w biznesie najważniejsze są twarde liczby i statystyki, dzięki którym można przewidywać czy i kiedy po przyjęciu zadłużonej firmy zacznie się na niej zarabiać

Obszary analizy

Tak jak wspominano już powyżej, to niezwykle szeroko zakrojone badania, które mają wiele etapów i dotyczą bardzo wielu różnych obszarów w funkcjonowaniu firmy. Najczęściej bada się kondycję finansową i stan prawny, następnie prowadzi się analizę nieruchomości oraz analizę podatków, czy raczej obciążeń podatkowych. Inne etapy do analiza techniczna oraz analiza zarządzanie kapitałem ludzkim. Firma jest zatem dokładnie brana pod lupę przez zewnętrzne firmy konsultingowe, które zatrudniają świetnie wykształconych specjalistów z bardzo wielu różnych dziedzin.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.