Jak działa outsourcing kadrowo płacowy?

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców i właścicieli małych firm decyduje się na outsourcing różnych działów, czyli przekazanie części obowiązków podmiotowi zewnętrznemu. Outsourcing kadrowo-płacowy jest zdecydowanie najbardziej popularny. Na czym polega ta usługa?

Outsourcing kadrowo płacowy – co to jest?

Outsourcing kadrowo płacowy to sposób prowadzenia przedsiębiorstwa w taki sposób, by część zadań została wykonana przez firmę zewnętrzną. Wiele firm oferuje takie właśnie usługi, a działania kadrowo-płacowe najczęściej są zlecane podmiotowi zewnętrznemu.

Outsourcing kadr i płac może ograniczać się do wypłacania pensji pracownikom i wszystkim co się z tym wiąże – naliczaniem premii, podatków czy świadczeń z powodu zwolnień lekarskich. Jednak firma outsourcingowa może reprezentować zleceniodawcę w sprawach kadrowych przed różnymi instytucjami, a także współpracować z księgową czy tworzyć raporty dla GUS i ZUS.

Outsourcing kadrowo płacowy dla małej i dużej firmy

Może się wydawać, że outsourcing kadrowo płacowy to rozwiązanie idealne dla dużej firmy czy korporacji. Nic bardziej mylnego, to także opcja dla małych przedsiębiorstw i początkujących firm, które dopiero zaczynają działać.Outsourcing kadr i płac pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności. Przede wszystkim dzięki temu nie trzeba tworzyć działu kadr w firmie. To oznacza oszczędność miejsca i środków finansowych. Utrzymanie pracownika z reguły jest droższe niż zatrudnienie firmy outsourcingowej, na dodatek nie trzeba organizować i finansować szkoleń pracowników w tym zakresie.

Outsourcing kadr i płac – czy warto?

Oszczędności to jedna z wielu zalet outsourcingu kadrowo płacowego. Takie rozwiązanie ma mnóstwo plusów, ponieważ pozwala na rozwój firmy w innych obszarach. Na dodatek zdejmuje część obowiązków z pracodawcy czy pracowników, dzięki czemu mogą oni skupić się na podstawowej działalności firmy.

Wielu przedsiębiorców uznaje za dużą zaletę także to, że w firmach tego rodzaju pracują najlepsi specjaliści. Firm często nie stać na zatrudnienie prawnika czy radcy prawnego ani profesjonalnych samodzielnych księgowych. Dzięki outsurcingowi można skorzystać z ich pomocy w ramach comiesięcznej opłaty abonamentowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.