Druk sublimacyjny pozwala na otrzymanie unikatowych prezentów dla bliskich

Personalizacja przedmiotów użytkowych jest to sposób na wyróżnienie się z tłumu, a także pomysł na stworzenie rzeczy, które dane komuś w prezencie, podkreślają ważność i wyjątkowość osób obdarowanych. Druk sublimacyjny jest jedną z tanich i szeroko dostępnych technik poligraficznych, która pozwala na umieszczenie wymarzonych zdjęć i ilustracji na dowolnych przedmiotach.

Druk sublimacyjny – jak przebiega proces jego powstawania?

Proces powstawania nadruku sublimacyjnego polega na zaprojektowaniu obrazu w komputerze, następnie ilustracja z pliku drukowana jest na papierze transferowym za pomocą specjalnego tuszu. Powstały obraz nazywa się drukiem pośrednim i podlega dalszej obróbce w prasie transferowej.

W prasie transferowej, w wyniku podgrzewania tuszu umieszczonego na papierze transferowym i silnym dociskaniu papieru do powierzchni materiału, nadruk sublimacyjny pojawia się na przedmiocie. Na skutek zjawiska, jakim jest Sublimacja druk pośredni przenoszony jest z papieru na materiał w sposób trwały i dokładny.

Nadruk sublimacyjny – do czego służy?

Sposób na nadanie przedmiotom unikatowych cech graficznych jest świetnym sposobem na wyrażanie swoich emocji. Dotyczy to także uczuć względem innych osób, które są niezwykle ważne i wyjątkowe.

Nadruk sublimacyjny pozwala na otrzymanie zindywidualizowanych przedmiotów w sposób łatwy i niedrogi. Należy podkreślić fakt, że rzeczy te mają jednak nieocenioną wartość mentalną.

Zalety poligrafii sublimacyjnej

Dzięki wykorzystaniu zjawiska, jakim jest sublimacja druk naniesiony na przedmiot o zróżnicowanym składzie materiałowym jest trwały i nie ulega procesowi blaknięcia. Z tego powodu nadruk sublimacyjny można umieszczać na wszystkich możliwych powierzchniach. Należy jednak zauważyć tutaj fakt, że przedmioty zawierające wysoką zawartość poliestru w swoim składzie, dotyczy to w szczególności tkanin, mają wysokie powinowactwo do tuszu używanego w technologii opartej na poligrafii sublimacyjnej.

Tusze wykorzystywane w technologii druku sublimacyjnego są oparte na wodzie, dlatego też są bezpieczne dla środowiska. Zjawisko sublimacji druku jest zjawiskiem fizycznym i nie powoduje powstawania produktów ubocznych.

Wykorzystywanie technologii poligrafii sublimacyjnej w ozdabianiu przedmiotów jest powszechnym i nieskomplikowanym procesem tworzenia unikatowych grafik na ich powierzchni. Tworzy to wyjątkowe przedmioty, które są doskonałym pomysłem na prezent dla bliskich osób.