Druk sublimacyjny na tkaninach i innych materiałach

Efektowna reklama nie może przemijać, ale musi być trwałym nośnikiem, który zaskakuje, przykuwa uwagę i dociera w różne zakątki. W związku z tymi oczekiwaniami dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju gadżety reklamowe tj. koszulki czy torby. Trwałość wykonania znaku firmowego ma tutaj kluczowe znaczenie. Dotychczasowe niedogodności związane z tradycyjnymi formami nanoszenia grafiki rozwiązuje druk sublimacyjny na tkaninach, który charakteryzuje się odpornością i perfekcyjnym wyglądem tworzonego obrazu.

Nadruki sublimacyjne – obrazy, które nie przemijają

Sublimacja jest techniką drukowania cyfrowego polegającą na umieszczaniu wysokiej jakości treści i obrazów na powierzchnie polimerowe oraz tkaniny zawierające w swoim składzie włókna poliestrowe. Tego rodzaju nadruki z powodzeniem są umieszczane m.in. na kubkach promocyjnych, podkładkach i torbach oraz koszulkach.

Trwałość nadruków sublimacyjnych na tkaninach wynika bezpośrednio z technologii i procesów chemicznych zachodzących podczas nanoszenia obrazu na materiał. Do pracy wykorzystywane są tusze sublimacyjne będące wysokiej klasy barwnikami wiążącymi się z włóknami poliestrowymi (im większa ich zawartość w tkaninie, tym lepsze efekty nadruku). Podczas dociskania wzoru w termoprasie barwniki zostają podgrzane. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej temperatury barwniki zmieniają się ze stanu stałego w gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i chłoną barwnik przenikający do ich wnętrza. Charakterystyczne jest to, że barwniki nie pokrywają wyłącznie części zewnętrznej włókien – jak ma to miejsce w przypadku pozostałych metod nadruku na tkaninach – ale przenika w jej strukturę, która zamyka się wraz z obniżeniem temperatury. Nadruki sublimacyjne są odporne, a ich wykonanie zajmuje kilka minut.

Wykorzystaj druk sublimacyjny

Szukając efektownego nadruku, który będzie odporny na wielokrotne użytkowanie warto wybrać druk sublimacyjny na tkaninach, który daje efekt wyrazistego obrazu. Wizualne atuty rozwiązania wyraźnie podnoszą atrakcyjność danego produktu. Nadruk sublimacyjny na tkaninach nie blaknie, nie pęka, ani się nie spiera. Poza tym dotykają tkaniny nie wyczuwa się zewnętrznego naniesienia na nią druku. Szerokie możliwości to także różnorodność barw, które można ze sobą łączyć w dowolny sposób uzyskując nieograniczoną paletę kolorystyczną potrzebną do wiernego odtworzenia projektu graficznego na tkaninie.