Dlaczego warto postawić na outsourcing kadrowo-płacowy?

Jak skutecznie zarządzać firmą, jednocześnie obniżając koszty jej utrzymania? Jednym ze sposobów na optymalizację finansową jest outsourcing, również działu kadrowo-płacowego. Jakie są zalety tego rozwiązania? Dlaczego warto się na nie zdecydować i gdzie szukać firmy specjalizującej się w obsłudze kadrowo-płacowej przedsiębiorstw?

Czym jest outsourcing?

Prowadzenie firmy to nie tylko zajmowanie się jej główną działalnością, ale także szereg zadań pobocznych: zarządzanie pracownikami, obsługa płac, księgowość i inne. Te działania są bardzo pracochłonne, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw. Większość właścicieli firm stara się je delegować. W tej kwestii istnieją dwa rozwiązania: zatrudnienie specjalistów na etacie lub outsourcing. Outsourcing polega na zleceniu części zadań firmie zewnętrznej. Zamiast tworzenia np. działu prawniczego czy działu kadrowo-płacowego można zdecydować się na współpracę z firmą zatrudniającą specjalistów z danego zakresu, powierzając jej realizację niektórych zadań lub kompleksową obsługę danego działu funkcjonowania firmy.

Outsourcing kadrowo płacowy – największe zalety

Każda, nawet niewielka, zatrudniająca zaledwie kilku pracowników firma, potrzebuje kogoś, kto zajmie się prowadzeniem rozliczeń pracowniczych. Im większe przedsiębiorstwo, tym zwykle bardziej skomplikowana sytuacja kadrowa: różne typy umów, różne warianty zatrudnienia, premie, kolejne filie firmy. Zatrudnienie prawników i księgowych, które zajmą się sprawą zatrudnienia i prac, jest przede wszystkim kosztowne. Trzeba nie tylko wygospodarować fundusze na płace pracowników, ale również na wynajem pomieszczenia, w którym będą pracować czy zakup niezbędnego sprzętu. Outsourcing kadrowo płacowy jest tańszy, a jednocześnie zapewnia dostęp do doświadczonych specjalistów. Odciąża pracodawcę i zapewnia pełną niejawność wynagrodzeń, ponieważ ich obsługą zajmuje się pracownik zewnętrznej firmy.

Jaką firmę zajmującą się outsourcingiem kadrowo-płacowym wybrać?

Decydują się na outsourcing kadrowo-płacowy, najlepiej stawiać na profesjonalistów. Dobrze, jeśli firma istnieje na rynku od lat i współpracuje z doświadczonymi, dysponującymi fachową wiedzą specjalistami z zakresu prawa i księgowości. Większość firm oferuje różne pakiety z zakresu outsourcingu kadrowo-płacowego. Możliwa jest współpraca w ograniczonym zakresie lub zlecenie zewnętrznej firmie kompleksowej obsługi zadań działu kadrowo-płacowego – warto wybrać ten, który najbardziej odpowiada potrzebom przedsiębiorcy.

outsourcing kadrowo płacowy – brak myślnika

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.