Czym zajmują się kancelarie notarialne?

Głównym celem, dla którego udajemy się do notariusza jest sporządzenie aktu notarialnego. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest akt notarialny. Czego dotyczy i kiedy jest potrzebny?

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny to dokument urzędowy. Jest on potwierdzeniem dokonania czynności prawnej. Akty notarialne sporządzane są z dwóch powodów. Po pierwszej, jest to konieczność wynikająca z przepisów prawnych. Po drugie, może być to wola obu stron w celu większego zabezpieczenia zawartej umowy. Akty notarialne zawsze sporządza kancelaria notarialna.

Kto przygotowuje akt notarialny?

Aktów notarialnych nie może sporządzać każdy prawnik. Uprawnienia do sporządzania aktów prawnych mają wyłącznie notariusze. Notariusze pracują w kancelaria notarialnych, które oferują usługi notarialne.

Jakie są rodzaje aktów notarialnych?

Akty notarialne sporządzane są w konkretnych sytuacjach. Do najczęstszych zaliczyć można umowę przeniesienia własności nieruchomości, umowę przedłużenia wieczystego użytkowania, umowę przenoszącą prawo wieczystego użytkowania, sporządzenie testamentu, sporządzenie intercyzy, umowę darowizny, a także umowy zawarcia spółek handlowych. Kancelaria notarialna może oczywiście sporządzić akt notarialny także w innych sprawach. Wszystko zależy od potrzeb obu stron, które posiadają potrzebę dodatkowego zabezpieczenia zawartej między sobą umowy w postaci aktu notarialnego.

Jak wybrać kancelarię notarialną?

Kancelarie notarialne działają w niemal każdym mieście. W wielu z nich jest ich nawet kilka. Znalezienie notariusza nie powinno zatem stanowić żadnego problemu. Ważne jest jednak, aby wybrać taką kancelarię, która cieszy się dobrą opinią i renomą. Pamiętać jednak należy, aby na wizytę u notariusza zawsze wcześniej umówić się telefonicznej. Wówczas ma się pewność, że sprawa zostanie załatwiona kompleksowo.

Ile kosztuje sporządzenia aktu notarialnego?

Koszt sporządzenia aktu notarialnego może być różny. Wszystko bowiem zależy od tego jakiej sprawy dany akt notarialny ma dotyczyć. Trzeba jednak wiedzieć, że kancelarie notarialne obowiązują stawki maksymalne za wykonywanie określonych czynności notarialnych. Można się z nimi zapoznać choćby na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.