Co należy wiedzieć o druku sublimacyjnym?

Druk cyfrowy coraz częściej wypiera tradycyjne procesy w różnych obszarach przemysłu graficznego. Powodów tej zmiany jest kilka, ale najważniejszymi czynnikami są efektywność kosztowa, możliwość indywidualnego projektowania motywów nadruku oraz elastyczność tych maszyn.

Sublimacja druk — jakość obrazu

Trend w druku na tekstyliach zmierza w tym samym kierunku. Tradycyjny sitodruk ustępuje miejsca cyfrowym rozwiązaniom w zakresie drukowania tekstyliów, takim jak Druk sublimacyjny dla mniejszych serii produktów i motywy nadruku, które wymagają większej różnorodności kolorów i fotograficznej jakości obrazu. Cyfrowe alternatywy są również idealne do indywidualnego projektowania motywów nadruków, które są obecnie niezwykle popularne.

Czym jest druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to proces wykorzystujący atrament wrażliwy na ciepło. Barwniki odparowują pod wpływem ciepła i łączą się z materiałem nośnym wykonanym w 100% z poliestru. Ponieważ tusz staje się częścią struktury podłoża, motywy nadruku na tkaninie nie wyblakną ani nie rozerwą się – nawet po kilku praniach.Nadruk sublimacyjny można stosować na tekstyliach np. flagach, banerach, odzieży sportowej i wielu innych.

Sublimacja druk — co jest niezbędne?

Niezbędna jest wysokiej jakości drukarka wyposażona w atrament sublimacyjny. Specjalny atrament jest silnie skoncentrowany, co jest konieczne do tworzenia atrakcyjnych motywów nadruku w żywych i świeżych kolorach.

Do sterowania drukarką i zarządzania zadaniami drukowania potrzebne jest również oprogramowanie. Inwestując w dobrą drukarkę, możesz być pewien, że jesteś również wyposażony w idealne oprogramowanie.

Ważne, żeby drukarka posiada doskonałe zarządzanie kolorami oraz system wielokolorowy.

Papier transferowy (sublimacyjny)

Aby osiągnąć wysokiej jakości nadruk sublimacyjny, potrzebny jest papier transferowy, który ma wysoką absorpcję barwnika i szybko schnie. Papier po wydrukowaniu musi pozostać gładki i nie może się zwijać. Ważne jest również, aby papier uwalniał atrament po podgrzaniu.

Sublimacja druk — proces drukowania

Do udanego procesu sublimacji wymagana jest minimalna temperatura 180°C. W zależności od rodzaju tekstyliów zaleca się temperaturę od 185 do 200°C i czas ekspozycji około 55 sekund, aby jednocześnie ogrzać barwnik na papierze transferowym i włókna polimerowe w podłożu, a tym samym umożliwić przeniesiony na materiał nośny. Należy wziąć pod uwagę, że temperaturę lub czas ekspozycji należy dostosować, jeśli wyniki nie są zadowalające.