Czym są kontenery IBC?

Transport cieczy nie należy do najłatwiejszych spraw. Z uwagi na charakter przewożonego materiału, płyny wymagają specjalnych rozwiązań. Większość firm decyduje się dziś na kontener IBC, który wydaje się być opcją najlepszą pod niemal każdym względem.

Co to jest pojemnik IBC?

Kontener IBC, zwany również dużym pojemnikiem do przewozu luzem, to plastikowa skrzynia na ciecz, umożliwiająca jej bezpieczne przewożenie w każde dowolne miejsce, a następnie przechowywanie w magazynie. Nazwa pojemnika IBC to skrót od angielskiego „Intermediate Bulk Container”. W kontenerze takim transportowane bywa nawet 1000 litrów płynu – może nim być zarówno woda, jak i substancja szkodliwa, czyli np. kwas lub alkohol. Co ważne, ciecz wlewana jest do wewnątrz od góry, a cały pojemnik bezpiecznie zamykany i umieszczany w stalowym koszu, który znajduje się na palecie z drewna. Konstrukcja jest stabilna i pozwala nie tylko na wygodny i przede wszystkim bezpieczny transport – kontenery IBC świetnie sprawdzają się również do magazynowania. Poszczególne zbiorniki można stawiać na sobie – w ten sposób łatwo zaoszczędzić powierzchnię w lokalu czy w pojeździe. Budowa pojemników IBC sprawia, że bardzo proste, szybkie i komfortowe jest również ich załadowanie i rozładowanie.

Kontener IBC a bezpieczeństwo

Skrzynia na ciecz, o której mówimy, posiada wiele zalet. Jest prosta w obsłudze, funkcjonalna, pozwala na przewożenie sporej ilości płynu i nie zabiera zbyt wiele miejsca. Jednak chyba najistotniejszym jej atutem jest pełne bezpieczeństwo – dzięki odpowiedniej budowie cała konstrukcja umożliwia transportowanie także chemikaliów. Stosowanie kontenerów IBC jest zatem skuteczną i niezawodną opcją, a przede wszystkim w 100% bezpieczną dla zarówno człowieka, jak i środowiska. Warunkiem jest oczywiście używanie zbiornika zgodnie z zaleceniami producenta. Co więcej, każdy pojemnik IBC stworzony jest z półprzezroczystego materiały. Dzięki temu użytkownik może cały czas kontrolować np. poziom płynu w przewożonym czy magazynowanym kontenerze. Oczywiście dokonując wyboru produktu należy pamiętać o tym, że każda tego rodzaju skrzynia na ciecz musi być odpowiednio oznakowana i posiadać wymagane certyfikaty związane z międzynarodowymi przepisami o przewozie niebezpiecznych towarów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/