Podstawowe informacje na temat systemu andon

Zarządzanie firmą produkcyjną to zdecydowanie trudny orzech do zgryzienia. Wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja, pojawiają się też liczne problemy. Przestoje w pracy maszyn i linii produkcyjnych, awarie, błędy w produkcji, które generują bardzo duże straty finansowe dla firmy. Tych problemów można uniknąć wprowadzając system Andon do zarządzania firmą produkcyjną.

Czym jest system Andon

System andon po raz pierwszy został opracowany dla koncernu z branży motoryzacyjnej, a mianowicie dla Toyoty. W celu lepszego kontrolowania przebiegu pracy na linii produkcyjnej i szybkiego reagowania, gdy dochodzi do jakichkolwiek błędów, opracowano bardzo prosty i wręcz intuicyjny system do opowiadania. To właśnie system andon oparty między innymi na sygnalizacji świetlnej oraz dźwiękowej. Pracownicy sterujący konkretnymi liniami produkcyjnymi i maszynami mają odpowiednie panele, z prostymi przyciskami do obsługi wtedy, gdy podczas pracy maszyny wykryty zostanie jakichkolwiek błąd. Zależności od powagi tego błędu i wynikających z niego konsekwencji, włączona jest odpowiednia sygnalizacja świetlna w określonym kolorze. Czasami praca może być kontynuowana, innym razem praca maszyny musi być od razu przerwana. System świetlnego lub dźwiękowa poinformowania jest prosty w obsłudze, mogą z niego korzystać zarówno pracownicy na linii produkcyjnej, ale też na przykład kadra menedżerska.

Co daje system andon pracownikowi

System andon to ogromne usprawnienie dla samych pracowników nadzorujących przebieg pracy na liniach produkcyjnych. Dzięki temu mogą oni bardzo szybko reagować i od razu powiadamiać o pojawiających się błędach, co pozwala na przykład zatrzymać maszynę lub linię produkcyjną na określony czas, lub zwyczajnie ją wyłączyć. Dzięki temu można unikać bardzo poważnych awarii maszyn oraz po prostu nie produkować wybrakowanych elementów. To zdecydowanie mniejsze koszty finansowe związane ze stratami na linii produkcyjnej. System andon choć tak prosty daje naprawdę wiele każdej firmie produkcyjnej bez względu na jej wielkość.

Jak zamówić system andon do swojego przedsiębiorstwa

Nawet nieduża firma produkcyjna może zamówić system andon do swojego przedsiębiorstwa. System zostanie odpowiednio zaprojektowany w zależności od potrzeb oraz samego skomplikowania toczących się w przedsiębiorstwie prac i projektów. Wdrożenie systemu będzie polegało między innymi na pracach testowych, podczas których sprawdza się prawidłowość funkcjonowania systemu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.