Owerloki przemysłowe – wysoka prędkość i precyzja szycia
Owerlok (ang. overlock) jest jednym z często używanych ściegów w przemyśle tekstylnym. Do jego wykonania wykorzystuje się specjalne maszyny o tej samej nazwie. Czym dokładnie charakteryzują się profesjonalne owerloki?
Jakie zastosowanie mają owerloki?
Ścieg typu owerlok wykorzystywany jest głównie do obszywania, łączenia oraz dekoracyjnego wykańczania tkanin w zależności od liczby zastosowanych nitek.
Profesjonalne owerloki przemysłowe stosowane są podczas szycia różnego rodzaju odzieży, w szczególności tej z elastycznych, rozciągliwych dzianin oraz materiałów podatnych na prucie się. Wykorzystywane są one między innymi do szycia koszulek T-shirt, bluzek, spódnic, sukienek, ubrań sportowych, a także bielizny.
Wykorzystanie przemysłowych owerloków w zakładzie szwalniczym lub krawieckim znacznie usprawnia prowadzenie szycia i pozwala na uzyskanie trwałych, atrakcyjnie prezentujących się ściegów.
W jakich wariantach występują maszyny do szycia owerlok?
Maszyny przeznaczone do ściegów owerlok dzielone są na kilka kategorii w zależności od liczby stosowanych nici.
Ściegi jednonitkowe owerlok używane są głównie przy łączeniu ze sobą brzegów tkanin. Te dwunitkowe i trzynitkowe są wybierane najczęściej do obszywania brzegów, by zapobiec ich strzępieniu. Za ich pomocą można uzyskać też ściegi ozdobne, na przykład falującą mereżkę. Czteronitkowe oraz pięcionitkowe owerloki wyróżniają się najwyższym stopniem zabezpieczenia krawędzi i pozwalają na uzyskanie mocnych połączeń między tkaninami.
Maszyny do owerloku – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
W sprzedaży znaleźć można różne owerloki przemysłowe, między innymi od tak popularnych producentów, jak Merrow, Juki, Zoje, Siruba, Janome, Elna czy Max.
Dobierając odpowiednie owerloki do zakładu szwalniczego, konieczne jest uwzględnienie ich konstrukcji, w tym liczby nitek oraz formy ściegu, prędkości pracy, rodzaju silnika, długości ściegu i szerokości obrzucania.
Maszyny przeznaczone do owerloku mogą oferować także dodatkowe funkcjonalności, na przykład mogą one obcinać krawędzie tkanin przed ich obszyciem, obcinać łańcuszek, podnosić stopkę, są wyposażone w ledowe oświetlenie pola pracy, stoły minimalizujące wibracje, systemy centralnego smarowania dla efektywniejszej pracy.