Oprogramowanie ERP – z jakich modułów korzysta się najczęściej?

W pełni funkcjonalne oprogramowanie ERP to coś więcej, niż tylko program. To raczej swoiste środowisko programistyczne, w obrębie którego działa wiele różnych, funkcjonalnych modułów. Które z nich cieszą się największą popularnością? Czy istnieje coś takiego, jak „modułowa esencja ERP”?

Magazyn i Klienci – temat rzeka

Jednym z najważniejszych modułów systemów ERP jest oczywiście ten, który obsługuje politykę magazynową firmy. W zasadzie wchodzi on w skład praktycznie wszystkich konfiguracji tego środowiska. Nic w tym dziwnego – większość klientów korzystających z tego oprogramowania to przedsiębiorcy zajmujący się produkcją i przetwarzaniem towarów, produktów i świadczeniem usług.

Odrębnym, choć równie popularnym modułem jest narzędzie odpowiedzialne za zarządzanie bazą klientów. Moduł ten to tak naprawdę jedna, wielka kartoteka osób, które w różnym stopniu współpracowały z daną marką. Dzięki temu modułowi można dopasować do nich swoją ofertę, zoptymalizować ceny, a także zaproponować coś w rodzaju indywidualnego newslettera. Możliwości jest tu naprawdę mnóstwo.

Finanse i księgowość

Choć oprogramowanie ERP samo w sobie nie zastąpi biura księgowego, to jednak może ono zoptymalizować jego działanie. Bardzo często zdarza się, że system ten funkcjonuje wyłącznie w pionach księgowych firmy. Nawiasem mówiąc – jest to poważne niedomówienie i duży błąd. Optymalnie działający ERP powinien bowiem korzystać z możliwie jak największych zasobów przedsiębiorstwa.

Wracając do tematu, moduł finansów i księgowości jest w przypadku oprogramowania ERP niezwykle funkcjonalny. W bardziej zaawansowanych platformach programistycznych istnieje nawet możliwość bezpośredniego skontaktowania się z wybranym biurem, a następnie skorzystania z pomocy księgowej lub prawnej.

Moduły i ich znaczenie

Czy to, który z modułów ERP jest najpopularniejszy, ma jakiekolwiek znaczenie? Otóż tak, gdy oprogramowanie to jest niezwykle elastyczne, a jego możliwości mogą być dostosowane do profilu praktycznie każdej firmy (w tym też działalności jednoosobowej). Dlatego rozpoczynając współpracę z ERP, warto zacząć od właśnie tych modułów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by z biegiem czasu rozszerzyć możliwości swojego oprogramowania ERP o dodatkowe funkcjonalności. Niemniej jest to kwestia czasu i mechanizmów, jakie zachodzą w wybranym przedsiębiorstwie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.