Nadruk na materiale

Wiele osób zastanawia się nad tym co to jest właściwie sublimacja. Jest to przede wszystkim proces endotermiczny. W przypadku niektórych substancji, takich jak węgiel i arsen, sublimacja jest bardzo wysoka i trudno ją uzyskać. Druk sublimacyjny na tkaninach w dzisiejszych czasach jest również bardzo popularny.

Nadruk sublimacyjny

Termin sublimacja odnosi się do fizycznej zmiany stanu. Sublimacja jest spowodowana przez absorpcję ciepła, która zapewnia wystarczającą ilość energii dla niektórych cząsteczek do pokonania sił przyciągania i zamienienia się w fazę gazową. Ponieważ proces wymaga dodatkowej energii, jest to zmiana endotermiczna. Sublimacja to technika stosowana przez chemików do oczyszczania związków. Ciało stałe zazwyczaj umieszcza się w urządzeniu do sublimacji i ogrzewa w próżni. Pod tym zmniejszonym ciśnieniem substancja stała ulatnia się i kondensuje jako oczyszczony związek na chłodzonej powierzchni. Po zakończeniu ogrzewania i usunięciu próżni oczyszczony związek można zebrać z powierzchni chłodzącej. W dzisiejszych czasach sublimację również stosuje się do tworzenia nadruków sublimacyjnych.

Nadruk na materiale

Druk sublimacyjny nazywany jest również materiałem tkaninowym. Papier transferowy zazwyczaj umieszcza się w prasie cieplnej z podłożem i wystawia na działanie temperatur od 350 do 400 stopni Celsjusza. Pozwala to atramentowi i materiałowi transferowemu na przejście do stanu gazowego. Gdy atrament i materiał transferowy są w stanie gazowym, przenikają przez włókna materiału podłoża. Gdy ciepło jest usuwane z papieru transferowego i podłoża, atrament, który przeniknął włókna podłoża, zestala się i zostaje trwale zablokowany przez materiał transferowy. Zakładając, że procedura została wykonana poprawnie, obraz nigdy nie powinien ulegać pogorszeniu w stosunku do samego podłoża. Druk sublimacyjny na tkaninach będzie jest przede wszystkim trwały oraz odporny na wszelkie zniszczenia. Istnieje alternatywna metoda druku sublimacyjnego, w której tusz jest nanoszony bezpośrednio na powlekane podłoże. Klejenie tuszu uzyskuje się przez wystawienie tkaniny na działanie ciepła. Warto jednak wspomnieć o tym, że nadruk sublimacyjny wygląda bardzo profesjonalnie.

Nadruk na materiale, dzięki temu, że jest trwały jest chętnie noszony na różnego rodzaju koszulkach.