Meta opis, znacznik meta, meta name description – co to znaczy?

Jeśli posiadasz stronę internetową i próbujesz ją zoptymalizować pod kątem SEO, to z pewnością spotkałeś się z takimi określeniami jak znacznik meta, meta opis oraz meta name description. Co one oznaczają?

Znacznik meta

Znacznik meta to sekwencja słów i znaków służąca do wskazywania zakodowanych informacji oraz określania metadanych. Znaczniki takie umieszcza się je pomiędzy znakiem < a >. Na stronie internetowej nie są one widoczne, jednak przeglądarki oraz roboty internetowe mogą odczytywać informacje, które są zawarte pomiędzy nimi.

Funkcja meta umożliwia przekazywanie określonych informacji odnośnie witryny, np. to, czy dana treść ma być przedstawiona w formie nagłówka, akapitu czy też zwykłego tekstu. Znaczniki meta umożliwiają również określenie, czy tekst ma być pogrubiony, czy też nie. Przykładowa formuła deklarowania metadanych wygląda następująco:

 

Meta opis

Meta opis (inaczej meta tag) to zbiór znaczników używanych do opisu zawartości strony. Umieszcza się go w części nagłówkowej, w formacie HTML. Może on wyglądać następująco:

 

Meta opis jest widoczny w wyszukiwarce Google, w postaci krótkiego tekstu znajdującego się pod meta tytułem.

Meta name description

Jednym z najważniejszych znaczników meta jest meta name description. W praktyce określenie to oznacza dokładnie to samo, co meta opis Jest to więc po prostu określona sekwencja znaków kodu HTML, umieszczana w sekcji nagłówkowej i stanowiąca krótki opis zawartości strony.

Co warto zawrzeć w meta opisie?

Aby stworzyć prawidłowy meta name description, trzeba uwzględnić kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie trzeba się aż tak bardzo przejmować długością meta opisu. Sugerowane długości często się bowiem zmieniają, i choć dziś jest to około 60 znaków, to nie znaczy to wcale, że w niedługim czasie ta wartość się nie zmieni.

Drugą kwestią, którą warto uwzględnić, jest umieszczenie w meta name description słów kluczowych. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo znalezienia się naszej strony w wynikach wyszukiwania Google.

Prawidłowy meta opis powinien również zachęcić użytkowników do odwiedzenia naszej strony. Nie bój się więc takich słów jak: „sprawdź!” albo „zamów online!”.

Istotną cechą meta name description jest też to, że to on stanowi (zaraz po meta tytule) ten fragment naszej strony, który będzie widoczny jako pierwszy. Dlatego też warto w nim umieścić swoje zalety i osiągnięcia.

Nasz meta opis powinien też zawierać tzw. „Power words”. Są to słowa wzmacniające przekaz, tj. „darmowy”, „nowy” albo „kompleksowy”.

Ostatnią radą, do jakiej warto się zastosować tworząc meta opis, jest wprowadzanie danych strukturalnych. Mogą to być takie informacje jak cena produktu albo opinie innych użytkowników.