Komponenty elektroniczne – gdzie mają swoje zastosowanie?

Komponenty elektroniczne to części obwodu elektrycznego. Każde urządzenie, sprzęt elektryczny ma swój własny obwód, bez którego nie może prawidłowo działać. Elementy elektroniczne pełnią w nim trzy następujące funkcje: wytwarzają energię elektryczną kosztem innej energii, magazynują energię elektryczną oraz rozpraszają energię.

Podstawowe elementy elektroniczne – dwie grupy

Komponenty elektroniczne dzielimy na pasywne i aktywne. Do tych pierwszych, inaczej nazywanych biernymi zaliczane są następujące części: kondensatory, rezystory, cewki, dławiki i transformatory. Elementy te charakteryzują się tym, że nie wytwarzają energii elektrycznej. Ich zadaniem jest rozpraszanie takiej energii, przewodzenie, a także gromadzenie energii elektrycznej.

Podstawowe elementy elektroniczne aktywne, czy też czynne, można używać tych terminów zamiennie, są odpowiedzialne w obwodzie elektrycznym za wzmacnianie prądu oraz jego przekształcanie. Do tej grupy elementów elektronicznych należą: lampy elektronowe, diody, półprzewodniki, tranzystory.

Gdzie są wykorzystywane komponenty elektroniczne?

Podzespoły elektroniczne są przede wszystkim wykorzystywane do tworzenia różnych układów elektronicznych. Obwody elektroniczne znajdują się w takich urządzeniach jak: telewizory, telefony, komputery, zegarki elektroniczne itd. Jak widać, są bardzo ważne w działaniu różnych sprzętów elektronicznych. Warto pamiętać, że korzystamy z nich każdego dnia, czasem nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Podstawowe elementy elektroniczne – cechy

Podzespoły elektroniczne w zależności od swojej funkcji w obwodzie elektronicznym mają różne kształty, są różnej wielkości. Wiele zależy od tego, w jaki sposób są one montowane w danym układzie elektronicznym. Tutaj wyróżnia się elementy montażu przewlekanego (elementy THT) oraz elementy montażu powierzchniowego (elementy SMD). Potocznie nazywa się te komponenty dyskretnymi i scalonymi.

Warto wspomnieć o tym, że podstawowe elementy elektroniczne tworzą małe układy, a te z kolei połączone z innymi tworzą zaawansowane obwody. Bardzo często wszystko jest scalone na jednej płycie.