Jakie są zalety i wady wyświetlacza LCD?

Rozwój nowych technologii całkowicie zrewolucjonizował ludzkie życie. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez komputerów czy urządzeń mobilnych. Wszystkie wyposażone są w ekrany. Od rodzaju wyświetlacza zależy jakość obrazu oraz stopień zmęczenia oczu. Czym charakteryzują się popularne wyświetlacze LCD?

Czym jest technologia LCD?

Technologia LCD jest często stosowana we wszelkiego rodzaju ekranach – od tych komputerowych, po ekrany mniejszych urządzeń. Wyświetlacz LCD składa się z dużej liczby pikseli lub wielu cząsteczek ciekłokrystalicznych umieszczonych między dwoma zestawami transparentnych elektrod.Gdy zmienia się ładunek elektryczny, ciekłe kryształy reagują zawsze w określony sposób, to znaczy skręcają się i przepuszczają różne ilości światła przez kryształy. Źródło światła świecąc przez panel LCD, tworzy obraz widoczny dla użytkownika urządzenia. Wyświetlacze LCD najczęściej są stosowane w ekranach komputerowych oraz telewizorach o dużych rozdzielczościach.

Wyświetlacz LCD – dlaczego to dobry wybór?

Zastanawiając się nad rodzajem ekranu czy to komputera, czy telewizora, warto rozważyć ten typu LCD. To ekrany, które nie bez powodu zyskały sporą popularność. Są nowoczesne i oferują wiele zalet.Największym plusem wyświetlacza LCD są ekstremalnie wysokie rozdzielczości, także HDTV. Kolejna ogromna zaleta to pełna paleta barw – kolory są żywe i doskonale odwzorowane. Warto też wiedzieć, że nowoczesne ekrany LCD używają zamiast żarówek światła LED, przez co są energooszczędne. Z tego wynika kolejna ogromna zaleta wyświetlacza LCD, czyli ekologiczność. To prawdopodobnie najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, jeśli chodzi o ekrany.

Wady wyświetlaczy LCD – o czym trzeba pamiętać

Jak każde rozwiązanie technologiczne, także wyświetlacz LCD ma swoje wady. Choć plusy stanowczo przeważają, warto zapoznać się z pełną specyfikacją, podejmując decyzję o zakupie monitora czy telewizora do domu.Największym minusem ekranów LCD dla wielu użytkowników może być wysoka cena. To nowoczesna technologia, która swoje kosztuje – zakup dobrej jakości urządzenia to jednak inwestycja na lata. Trzeba też pamiętać o ograniczonym kącie widzenia – to ekran, który należy umieścić na wprost, by cieszyć się obrazem dobrej jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.