Jak wykonywane są konstrukcje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika na stałe zagościła na dachach naszych domów. Niektórzy decydują się na postawienie paneli na specjalnych konstrukcjach w ogrodzie. Dzięki temu możemy pozyskiwać energię elektryczną, która nie powoduje emisji żadnych trujących substancji do atmosfery. Jednocześnie obniżamy rachunek za prąd, bo w pierwszej kolejności wyprodukowana energia trafia do naszych gniazdek. Jeżeli nie wykorzystamy jej w całości, popłynie dalej do sieci, zasilając domy w bliższej i dalszej okolicy.

Jak instalowane są panele do fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne, które używa się do produkcji prądu płynącego do sieci energetycznej, są duże i trochę ważą. Powoduje to, że nie można tak po prostu położyć ich na dachu i przytwierdzić opaskami zaciskowymi. Konstrukcje fotowoltaiczne, które umożliwiają bezpieczne mocowanie paneli, składają się przede wszystkim z mocnej stalowej ramy. Są wykonywane pod indywidualne warunki, ponieważ każdy z nas posiada inny dach, niektórzy chcą montować panele w ogrodzie. Niezależnie jaką opcję wybierzemy, ważne by przy instalacji obecni byli profesjonaliści. Jeżeli panele nie zostaną dobrze zabezpieczone mogą ulec oderwaniu np. w czasie silnego wiatru, po czym zsuną się z dachu i spowodują zagrożenie. Zawsze wybierajmy dobrych fachowców do instalacji fotowoltaiki.

Panele słoneczne na dachu czy w ogrodzie?

Mimo że znakomita większość instalacji fotowoltaicznych polega na instalacji paneli na dachach budynków, nie jest to jedyne rozwiązanie. Jeżeli posiadany przez nas dach nie jest przygotowany na dodatkowe obciążenie, albo z różnych względów nie chcemy by instalacja elektryczna paneli znajdowała się na strychu, możemy wybrać konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne. Zazwyczaj ustawiane są w rogu ogrodu, tak by nie utrudniały wygodnego korzystania z przestrzeni przed domem. Panele ustawiane są pod optymalnym kątem (co nie zawsze można osiągnąć na dachu), co pozwala im pracować z największą możliwą wydajnością. Jest to też dobre rozwiązanie wtedy, gdy chcemy rozbudować instalację, a na dachu nie mamy już więcej miejsca.