Jak sprawnie zarządzać produkcją dyskretną?

Zarządzanie produkcją dyskretną wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Problemy na tym polu mają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również stosunkowo niewielkie firmy. Aby prześcignąć swoich największych konkurentów warto poważnie zastanowić się nad instalacją nowoczesnych platform klasy MES.

Specjalistyczne oprogramowanie

Jak wspomniano we wstępie przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po systemy klasy MES, dzięki którym możliwe jest rejestrowanie, monitorowanie oraz usprawnianie produkcji. Do dyspozycji są darmowe i płatne programy komputerowe, dzięki którym można monitorować bieżący stan produkcji. W dużym stopniu to właśnie dzięki systemom MES można na bieżąco monitorować takie wskaźniki jak np. OEE (ang. Overall Equipment Efficiency).

Nad wdrożeniem systemu MES w pierwszej kolejności powinni zastanowić się ci przedsiębiorcy, którzy chcą znacząco podnieść efektywność produkcji. Nowoczesne systemy komputerowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby wspierać praktycznie każdy obszar produkcji. Godne uwagi są przede wszystkim moduły wspierające kontrolę jakości, czy też utrzymanie ruchu.

Dlaczego warto postawić na systemy klasy ERP?

Producenci wdrażają systemy klasy ERP głównie po to, aby zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem firmy i poprawić jednocześnie zadowolenie klientów. Nowoczesne systemy ERP zaprojektowane zostały w taki sposób, aby bez problemu można było rozwijać kluczowe modele działalności gospodarczej i sprostać nowym regulacjom przemysłowym.

W wielu branżach zasady rynkowe zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też tym bardziej warto postawić na elastyczne systemy ERP, które są na bieżąco rozwijane. Jak wspomniano powyżej w ostatnim czasie jest duży boom na modułowe systemy ERP, które można indywidualnie dopasować do profilu danego przedsiębiorstwa. Modułowa budowa jest idealnym wyborem dla początkujących firm, które w niedalekiej przyszłości planują szybką rozbudowę.

Dlaczego warto?

Klienci z miesiąca na miesiąc są coraz bardziej wymagający, dlatego też tym bardziej warto postawić na systemy, dzięki którym usprawni się produkcja dyskretna. Kluczem do sukcesu jest to, aby przedsiębiorcy mogli błyskawicznie reagować na zmiany popytu. Bez usprawnienia kluczowych łańcuchów dostaw bardzo trudno będzie osiągnąć sukces w produkcji.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że w sektorze produkcyjnym ogromną rolę odgrywa nie tylko produkcja dyskretna, ale również produkcja procesowa. Nie można zapominać także o produkcji odchudzonej (lean).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC