Dlaczego warto postawić na monitory OLED?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że panele w telewizorach OLED w porównaniu do LED-owych nie będą wymagały żadnego dodatkowego źródła światła. W ten prosty sposób kolory będą nie tylko żywe, ale również naturalne. Dlaczego warto zaopatrzyć się w monitor OLED?

Zalety

Dla zdecydowanie najczęściej wymienianych argumentów przemawiających za zaopatrzeniem się w monitor OLED są wierne odwzorowanie kolorów i praktycznie nieskończony kontrast. Należy mieć świadomość, że w przypadku omawianej technologii praktycznie nie ma żadnego ryzyka na osadzenie się kurzu wewnątrz panelu.

Wśród licznych atutów trzeba także wymienić wysoką ostrość obrazu ruchomego czy krótki czas reakcji. W przypadku ciemniejszych scen można liczyć na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Monitory charakteryzują się także stosunkowo niską wagą.

Jaka jest żywotność monitora OLED?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do najczęściej wymienianych wad omawianych monitorów zalicza się skłonność do „wypalania”. W najprostszym możliwym ujęciu chodzi o utrwalenie się określonego obrazu na ekranie. Oczywiście producenci próbują rozwiązać wspomniany problem.

Godny uwagi jest fakt, że wyświetlacze OLED nie wytrzymają mniej niż 100 tysięcy godzin. Użytkownik ma zatem możliwość oglądania telewizji 10 godzin dziennie przez 30 lat.

Warto postawić na monitory OLED czy QLED?

Należy mieć świadomość, że uwzględniając same nazwy QLED i OLED mogą wydawać się bardzo podobnymi technologiami. Warto wiedzieć, że monitory QLED będą wykorzystywały nieograniczone i standardowe diody LED. Mogą tym samym zaoferować użytkownikom nasycone kolory. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty będą także charakteryzowały się dłuższą żywotnością i jasnością. Jest to tym samym alternatywne rozwiązanie dla monitorów OLED.

Warto wiedzieć, że w przypadku QLED zupełnie inaczej będą wyglądały kwestie dotyczące technologii PMOLED oraz AMOLED. Są one bowiem typami wyświetlaczy OLED. Należy zaznaczyć, że będą różniły się nie tylko i wyłącznie rodzajem wykorzystanych materiałów, ale również konstrukcją. Nie jest rekomendowane przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sugerowanie się tylko i wyłącznie ceną. Znacznie lepszym parametrem jest stosunek ceny do jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.