Czy warto zdecydować się na zakup wyświetlacza LCD?

Ciągły postęp technologi sprawia, że obecnie na rynku jest dostępnych wiele typów monitorów i telewizorów, które posiadają coraz lepsze parametry. Wśród nich można znaleźć między innymi, produkowane już od ponad 20 lat, wyświetlacze LCD. Czym wyróżniają wyświetlacze LCD i czy warto zdecydować się na ich zakup?

Wyświetlacz LCD – żywe kolory

Wyświetlacze LCD wyróżniają się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Obrazy na nich oglądane wyglądają bardzo realistycznie, dzięki odpowiedniemu nasyceniu i głębi barw.

Jednak, podobnie jak w przypadku wyświetlaczy, w których została zastosowana inna technologia, nawet najnowsze telewizory i monitory LCD mają problem z właściwym wyświetlaniem czerni.

Telewizory LCD posiadają również stosunkowo mały kontrast, przez co w niektórych sytuacjach kolory mogą wydawać się mało wyraziste i nasycone. Ma to znaczenie zwlaszcza w mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Wyświetlacz LCD – rozdzielczość

Technologia LCD pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej rozdzielczości obrazu. Najlepsze modele znacznie przewyższają pod tym względem między innymi wyświetlacze plazmowe.

Wyświetlacze LCD posiadają jednak pewną wadę, której pomimo lat nie udało się wyeliminować. Ich kąt widzenia zazwyczaj jest dużo gorszy niż w innego typu wyświetlaczach. Sprawia to, że wiele szczegółów jest widzianych wyraźnie jedynie dla osób siedzących dokładnie na wprost telewizora czy monitora.

Jak wybrać wyświetlacz LCD?

Należy pamiętać o tym, że jakość obrazu na wyświetlaczach zależna jest nie tylko od zastosowanej w nich technologii, ale również od typu zastosowanych komponentów oraz przede wszystkim jakości wykoniania.

Szukając wyświetlacza, który będzie w stanie realistycznie oddać walory przedstawionych obrazów najlepiej jest zdecydować się na zakup wyświetlacza od sprawdzonego producenta. W tskim przypadku można mieć pewność, że wszystkie szczegóły wpływające na jakość obrazu zostaną odpowiednio ze sobą zgrane.

Wyświetlacze LCD produkowane są już od ponad 20 lat, przez ten czas technologia jest ciągle poprawiana i ulepszana. Pomimo tego, że niektórych błędów niestety nie udało się do tej pory wykluczyć, decydując się na nowoczesny telewizor czy monitor LCD można liczyć na naprawdę dobrą jakość obrazu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.