Trudne realia włoskiego prawa drogowego

Włochy to piękny, słoneczny kraj, który nieprzypadkowo jest wybierany przez wielu turystów. Niestety – jeśli chodzi o prawo drogowe, to jest to państwo (mówiąc delikatnie) dość nieprzyjazne kierowcom na zagranicznych „blachach”. Mowa tu oczywiście o kierowcach ciężarówek.

Kiedy kierowca może stracić swój pojazd?

Włochy (a zwłaszcza północna część tego kraju) to obszar bardzo dokładnie monitorowany przez tamtejsze służby kontroli drogowej i celnej. Nic w tym dziwnego – to właśnie tam przecinają się najważniejsze trasy komunikacyjne w Europie. Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech może mieć miejsce najczęściej z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście brak odpowiedniej dokumentacji (np. prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego itd.). Drugą przyczyną zatrzymania pojazdu jest niemożność opłacenia mandatu na miejscu przez zagranicznego kierowcę.

Na co uważać?

I tutaj pojawia się problem. Mandat we Włoszech do najtańszych nie należy, ale jego opłacenie bardzo często wiąże się z przyznaniem do winy i… odprowadzeniem samochodu na parking policyjny. Nietrudno zauważyć, że taka sytuacja generuje bardzo duże koszty, które wynikają zarówno z logistyki, jak i z generowanych opłat. Mało tego! Na terenie Włoch w wielu aspektach niezbędne jest odpowiednie zezwolenie. To z kolei oznacza, że procedura odwoławcza jest bardzo skomplikowana i może trwać nawet kilkanaście dni. Dlatego zaleca się, aby przekazane środki z tytułu mandatu nie były przekazywane jako mandat, lecz jako kaucja. Dzięki temu możliwy jest nawet częściowy zwrot tej kwoty, a także – co najważniejsze – wyjazd z kraju najkrótszą drogą.

Zatrzymanie pojazdu we Włoszech – co dalej?

Jeśli już doszło do zatrzymania ciężarówki na terenie Włoch i konieczne staje się opłacenie włoskiego mandatu, można spróbować odwołać się od tej decyzji. Bardzo ważne jest, aby kierowca miał wsparcie w specjaliście zajmującym się tematyką włoskiego prawa drogowego. Stawka jest wysoka. Jeśli to się uda, to kierowca będzie mógł powrócić do kraju bez generowania dodatkowych kosztów, choć otrzyma on zakaz wjazdu na teren Włoch.

Reasumując, jeśli dojdzie do zatrzymania samochodu we Włoszech, to warto się od tej decyzji odwoływać. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy.