Najczęstsze błędy przy pisaniu CV

Wiele osób, zajmujących się w Polsce rekrutacją potrafi wymienić wiele rzeczy, które znajdują się w CV i znacznie odstraszają przyszłych pracodawców. Pogniecione dokumenty, nieczytelne informacje, załączone zdjęcia niczym z portali społecznościowych – to najczęstsze błędy starających się o pracę. Jak tego uniknąć? Co powinny wiedzieć osoby piszące CV? Zapraszam poniżej.

1. Idealne CV

CV czyli inaczej Curriculum Vitae to zbiór informacji o pracowniku, starającym się o pracę. To swoista wizytówka, która trafia do pracodawcy, jeszcze przed poznaniem takiej osoby. To z niego bowiem pracodawcy otrzymują informację, co taka osoba robiła dotychczas, jak bardzo jest kreatywna, jak inwestowała w siebie w poprzednich latach.

2. Co musi się znaleźć w CV?

Każde CV jest inne. To oczywiste, gdyż każdy ma inne dane, inną ścieżkę kariery, inne zainteresowania. Dlatego nie warto korzystać z gotowców umieszczonych w internecie, tylko stworzył własną wizytówkę z konkretnymi informacjami, które przekonają pracodawcę do naszej osoby. idealne CV powinno być czytelne i jasne dla osoby, która dostaje je do ręki. Czcionka powinna być na tyle czytelna, że każdy (bez okularów) spokojnie porazi sobie z odczytaniem wszystkich najważniejszych informacji o kandydacie starającym się o prace.

3. CV – krok po kroku

Pisząc CV należy pamiętać o stanowisku, na które startujemy. Jeżeli wcześniej wykonywało się kilka różnych zawodów, warto w rubryczce doświadczenie wpisać tylko te lata i te zawody, które mają pokrycie ze stanowiskiem, o które obecnie się staramy. I tak np. jeżeli staramy się o pracę w księgowości powinniśmy opisać swoje doświadczenie w tej branży a nie np. koncentrować się na pracach studenckich, które nic kompletnie nie maja wspólnego z księgowością. Takie CV powinno więc zawierać następujące dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, informacje o zdobytym wykształceniu (nazwę szkoły średniej oraz szkoły wyższej), dokładnie opisane doświadczenie w konkretnym zawodzie: lata pacy, zajmowane stanowisko, obowiązki itp. W CV powinna znaleźć się również rubryka „zainteresowania”, która pozwala pracodawcy poznać osobę, która stara się o pracę. Dlatego też warto w tym punkcie wpisać rzeczywiste zainteresowania i hobby – kto wie, może przyszły szef również lubi sport, muzykę czy kino takie jak my?

Podsumowując, idealne CV jest możliwe. Wystarczy kilka godzin i trochę kreatywności, by zainteresować innych swoją osobą. Powodzenia.