MBO – krótki poradnik

Dzisiaj wiele się mówi o przeróżnych systemach zarządzania, które mają nam pomóc odnieść sukces w firmie. W wiele z nich nie wierzymy, jednak w tym artykule pokazane zostanie, że jednym z nich warto się zainteresować, ponieważ jest on dość łatwy we wprowadzeniu, a może przynieść naprawdę znaczne korzyści… Jest to system MBO!

Czym jest MBO?

Co to jest za system MBO? Otóż opiera się on na zarządzaniu celami w firmie. Z pewnością wiele osób w tym momencie skrzywi się – w końcu ileż to już razy proponowano nam takie rozwiązania i nic z tego nie było? Ponadto to naturalne przecież, że firma wyznacza cele…

Jednak najczęściej cele wyznacza zarząd firmy. Szeregowy pracownik niestety ma bardzo mało do powiedzenia w tym zakresie i często narzucane są mu absurdalne zadania do wykonania. Tymczasem MBO zakłada, że to właśnie idea celów powinna wychodzić od pracowników…

Zagadnienie celu w MBO

Jak mają wyglądać takie cele? Przede wszystkim muszą one być możliwe do osiągnięcia oraz realne. Co więcej – muszą być także bardzo dokładnie sprecyzowane. Cel „firma chce zarabiać więcej” niestety nigdy nie będzie spełniony.

Trzeba jeszcze podkreślić, że taki cel musi być jakoś mierzalny oraz określony w czasie. Generalnie te zasady nie wydają się zbyt skomplikowane, niemniej jednak praktyka wygląda nieco inaczej. Bowiem mało kto z nas potrafi w porozumieniu z pracownikami dojść do tak rzeczywistych wniosków.

Korzyści z MBO

Teraz pewne wiele osób zapyta – ale po co w ogóle dochodzić do jakiś wniosków? Czy system MBO przyniesie nam jakieś wymierne korzyści? Oczywiście, że tak, niemniej jednak należy podkreślić, że musi on zostać prawidłowo wprowadzony. Zatem najpierw osobom, które go będą wdrażały należy zapewnić odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie. Co dalej?

Otóż warto zauważyć, że pracownik, który w ramach MBO sam sobie wyznaczył zadania i cele, będzie czuł się w większym obowiązku je wypełnić. Ponadto wzrośnie poczucie lojalności pracownika – dzięki MBO będzie on czuł, że także współtworzy firmę i że jest za nią odpowiedzialny. Dzięki temu jego praca będzie bardziej efektywna i wydajna.

Czy zatem warto wprowadzić do firmy system MBO? Zdecydowanie tak – to podstawowy krok do sukcesu!