List motywacyjny – czy to ważne?

Zmiana pracy? A może poszukiwanie pierwszej pracy w życiu? Która wersja by to nie była, jedno jest pewne – należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i złożyć stosowne dokumenty. Jakie?

Curriculum Vitae

Curriculum Vitae – czyli życiorys – to nieodzowny atrybut każdego poszukiwacza zatrudnienia na polskim i zagranicznym rynku pracy. Bez takiego dokumentu, nie będzie możliwości dostania się do wymarzonej pracy. Dlaczego? Dlatego, że niestety – choć bardzo by się chciało, to nie jest się zazwyczaj jedynym ochotnikiem do podjęcia pracy w konkretnym zakładzie. Takich osób przychodzi bardzo dużo więc i pracodawca nie koniecznie musi wszystkich zapamiętać. Curriculum Vitae jest w tym temacie bardzo pomocne. Pokrótce opisana historia zatrudnienia, wymienione zdobyte wykształcenie oraz doświadczenie i zainteresowanie, dają zarys osobowości danego kandydata. Ale czy taki dokument jest wystarczający? Niekoniecznie. Teraz prócz CV należy przedłożyć również list motywacyjny.

List motywacyjny

List motywacyjny jest tak jakby wizytówką osoby chętnej do podjęcia zatrudnienia. Jest reklamą i uzupełnieniem informacji o kandydacie, których nie dało się umieścić w CV. W takim liście należy opisać szerzej dlaczego złożono aplikację do tej konkretnej firmy. Co skłoniło kandydata do zmiany pracy bądź podjęcia tej pierwszej właśnie w tym zakładzie. W liście opisuje się dokładniej i bardziej szczegółowo swoje doświadczenie zawodowe ale i wykształcenie. Pisze się o swoich zaletach, zainteresowaniach, pasjach. Mile widziane są również kreatywne wady (na przykład zbyt duża pedantyczność czy punktualność). Co jednak w sytuacji, kiedy nie ma się talentu do pisania tego typu pism? Nie ma się czego obawiać. Wystarczy skorzystać z Internetu i wyszukać kreator listu motywacyjnego.

Kreator listu motywacyjnego

W takim kreatorze wszystko podane jest jak na tacy. Co to oznacza? Otóż to, że na wstępie wybiera się wzór listu motywacyjnego, który został już wcześniej przygotowany przez twórcę danego kreatora. Można wówczas wybrać schemat, układ, czcionki, kolory – czyli wszystko to, co widoczne jest na pierwszy rzut oka i co może później ponownie przyciągnąć uwagę (a jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy na biurku potencjalnego szefa takich pism leży dziesiątki). W kolejnym kroku należy uzupełnić odpowiednie pola, na przykład: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres, telefon, linki do stron Linkedin, Twittwer czy Facebook (nie jest to konieczne). Podaje się również adnotację o przetwarzaniu danych – jest to niezwykle ważne, gdyż bez takiej klauzuli, pracodawca nie będzie miał prawa użyć podanych danych i na przykład wykonać telefonu w sprawie umówienia się na spotkanie.

W kolejnych polach należy wpisać to, co powinien zawierać list motywacyjny: opisać sytuację zawodową, swoje doświadczenie, wady, zalety. Należy pamiętać, że kreator listu motywacyjnego pomoże poukładać dane i stworzyć ładnie wyglądające pismo, jednak nie jest w stanie samemu opisać wydarzeń, które miały miejsce w życiu potencjalnego poszukiwacza pracy.