Kiedy skorzystać z usług kancelarii notarialnej?

Do notariusza udajemy się w różnych sprawach. Może być to sprzedaż mieszkania lub działki. Powodem może być też spisanie testamentu. Wielu formalności nie można załatwić bez spisania aktu notarialnego. Warto zatem wiedzieć kiedy należy skorzystać z usług notariusza.

Akt notarialny

Jak już wspomniano, do notariusza udajemy się w celu spisania aktu notarialnego. Dokument ten wymagany jest przy wielu czynnościach prawnych. Czasem po prostu sami chcemy mieć dodatkowe zabezpieczenie sporządzając jakąś umowę. Najczęściej jednak kancelaria notarialna jest miejscem, do którego udajemy się chcąc sprzedaż lub podarować nieruchomość, w celu spisania intercyzy, aby spisać testament lub odwołać jeśli został wcześniej spisany, poświadczyć własnoręczny podpis lub poświadczyć pełnomocnictwo. To typowe i częste sytuacji, w których korzysta się z usług notariusza.

Dokumenty potrzebne u notariusza

Udając się do kancelarii notarialnej należy się odpowiednio przygotować. Podstawa to zabrać ze sobą dowód tożsamości. Bez tego notariusz nie będzie mógł przystąpić do czynności. Poza tym koniecznie zabrać należy wszystkie dokumenty, które dotyczą sprawy. Jeśli przykładowo wizyta u notariusza dotyczy sprzedaży nieruchomości zabrać należy akt własności nieruchomości. Podobnie jest w innych sprawach. Akt zawarcia związku małżeńskiego potrzebny będzie w przypadku spisania intercyzy. Ważne jest zatem, aby przed wizytą w kancelarii notarialnej dokładnie dowiedzieć się jakie dokumenty koniecznie należy mieć przy sobie podczas wizyty.

Opłaty u notariusza

Oczywiście żadna kancelaria notarialna nie świadczy swoich usług bezpłatnie. Za sporządzenie aktu notarialnego należy wnieść opłatę. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją maksymalne stawki jest notariusz może sobie życzyć za swoją pracę. Ich wysokość zależy od konkretnych czynności. Może być to stawka wynikając z wartości czynności lub określona stawka za sporządzenie określonych dokumentów. Stawki notarialne określa ustawa i dotyczące one wszystkich kancelarii notarialnych. Przed udaniem się do notariusza warto jest się z nimi zapoznać. Notariusz może oczywiście za swoje czynności zaproponować niższą stawkę jeśli takie będą wcześniejsze ustalenia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl