Jak zatrudnić opiekunkę do dziecka?

Wielu pracujących rodziców może realizować swoje ambicje zawodowe dzięki pomocy bliskich krewnych, najczęściej rodziców lub dziadków, którzy biorą na siebie część obowiązków wychowawczych. Nie każdy jednak jest w tak komfortowej sytuacji, aby móc liczyć na wsparcie rodziny. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki.

Kto może opiekować się dzieckiem?

Opieka nad dziećmi wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego wybrana przez nas osoba, która ma pracować jako Opiekunka do dziecka, powinna spełniać kilka podstawowych wymogów. Pierwszym z nich jest oczywiście wiek. Zgodnie z prawem, opiekunka do dziecka musi być osobą pełnoletnią.

Teoretycznie od przyszłej opiekunki do dziecka nie wymaga się wyższego wykształcenia, ale z pewnością musi być to osoba, która wie, jak sprawować opiekę nad dzieckiem i jak zapewnić mu pełne bezpieczeństwo. Opiekunka do dziecka powinna także wiedzieć, w jaki sposób bawić się z dzieckiem i jak przekazywać mu wiedzę na temat otaczającego świata.

Jak wybrać opiekunkę do dziecka?

W zdecydowanie najlepszej sytuacji są ci rodzice, którzy na opiekunkę do swojego dziecka mogą zatrudnić osobę bliską, którą bardzo dobrze znają. Mają wówczas pewność, że och dziecko jest pozostawione w dobrych rękach.

Nie mając jednak tak komfortowej sytuacji, opiekunki do dziecka należy poszukać wśród osób spoza rodziny. W dalszym ciągu jednym z najlepszych rozwiązań jest zatrudnienie osoby z polecenia kogoś, kto korzystał wcześniej z podobnych usług.

Warto też przed zatrudnieniem opiekunki obserwować, jak budują się relacje pomiędzy nią a dzieckiem, jak dziecko reaguje na obecność potencjalnej opiekunki i jakie sprawia ona ogólne wrażenie. Bardzo często wybór opiekunki do dziecka jest decyzją instynktowną i absolutnie nie ma w tym nic dziwnego.

Jaki jest zakres obowiązków opiekunki do dziecka?

Trudno jest mówić o jednym ściśle określonym zakresie obowiązków, które wykonują opiekunki do dziecka. Takie sprawy są zawsze ustalane indywidualnie z opiekunką przed rozpoczęciem współpracy. Nie każda osoba musi wyrażać zgodę na pewne dodatkowe obowiązki, jak choćby przygotowywanie posiłków dla dziecka.

Zakres obowiązków opiekunki do dziecka jest bardzo ważną kwestią, która często podlega negocjacjom. Jeśli osoba, która będzie się opiekowała dzieckiem, ma świadczyć dodatkowe usługi, takie jak gotowanie czy nauka języka obcego, należy się liczyć z tym, że jej stawka godzinowa będzie zdecydowanie wyższa niż osoby, której jedynym obowiązkiem jest opieka i pielęgnacja dziecka.