Jak napisać dobre CV dla pracodawcy?

CV to wizytówka i pierwsza forma kontaktu pracownika z pracodawcą. Dobre CV potrafi zdecydowanie zachęcić osobę zajmującą się rekrutacją do poznania właściciela takiego dokumentu. Nieczytelne, niejasne CV nie zachęcają do zatrudnienia osób, które są ich autorami. Jak więc napisać dobre CV? Na co należy niewątpliwie zwrócić uwagę? Poniżej kilka cennych wskazówek.

1. Gotowe wzory

W prasie, internecie oraz na wielu portalach z ogłoszeniami można zobaczyć wzory gotowych CV. To jednak nie jest dobre rozwiązanie, by do takich gotowców powstawiać tylko informacje o nas. Dobre CV powinno być oryginalne i przemyślane. Dobrze jest samodzielnie wymyślić konkretny wzór i układ. Taka forma na pewno zostanie doceniona przez przyszłego pracodawcę.

2. Liczy się jakość, a nie ilość

To ważny punkt, szczególnie dla osób mających na karku spore doświadczenie zawodowe. Starając się o pracę często w swoich CV opisują wszystko – całe życie, różne wykonywane prace w różnych zawodach. Dobrym pomysłem jest skupienie się na tym, co przyda się w pracy na stanowisku, o które się staramy. Czy wzmianka o posiadanym prawie jazdy, czy informacja o językach przekona pracodawcę? Kto wie.

3. Odpowiedni podział

Każde idealne CV powinno być odpowiednio podzielone na poszczególne sekcje. Na górze po prawej stronie obowiązkowo musi znaleźć się zdjęcie. Po lewej na górze – dobrze jest umieścić najważniejsze informacje o nas czyli imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy oraz datę urodzenia. Następnie zaczyna się sekcja dotycząca wykształcenia, kolejna – doświadczenia zawodowego, następna – zdobytych kwalifikacji, kursów, certyfikatów, i ostatnia – zainteresowania. W tym ostatnim punkcie warto szczerze napisać, czym się interesujemy.

4. Tylko prawdziwe dane

Tworząc własne idealne CV należy bezwzględnie pamiętać, iż powinno ono zawierać tylko prawdziwe, zgodne ze stanem faktycznym dane. Nie wolno bowiem naginać rzeczywistości i wpisywać prac, których nigdy wcześniej się nie wykonywało. Co ważne, do CV dobrze jest dołączyć wszystkie posiadane przez nas dokumenty potwierdzające skończone szkoły, referencje od pracodawców, certyfikaty ukończonych kursów. To wszystko bowiem może mieć wpływ na to, czy dostaniemy konkretną posadę, czy też nie. Pamiętać również należy o jakości dołączonych dokumentów – pogniecione, podarte lub pobrudzone papiery mogą zdecydowanie nie najlepiej wpłynąć na naszą ocenę przez pracodawcę.