Jak napisać CV, aby zapewnić sobie wymarzone stanowisko?

Może się to wydawać niemożliwe, ale rutynowymi sytuacjami kadrowymi jest zatrudnianie osób o gorszych kwalifikacjach, ale z lepiej napisanym CV, niż doświadczonych aplikantów o bogatej przeszłości zawodowej, którzy złożyli mało atrakcyjny kwestionariusz osobowy. Jak to jest możliwe i czy siła tego dokumentu jest tak ogromna? Jak napisać CV, które zapewni pracę i ujmie wszystkie, pożądane informacje osobowe?

Jak Cię piszą, tak Cię widzą

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i według wszystkich, przeprowadzonych badań i opinii, decyduje o późniejszym nawiązaniu relacji. Ta sama zasada dotyczy wysłanej aplikacji w postaci CV. Jeśli ma ono być ujmujące, musi się wyróżniać. Podobnie jednak jak w kontaktach międzyludzkich – dziwacy nie zyskują przy pierwszym poznaniu – tak dokument biznesowy nie może wybijać się pstrokatymi kolorami, wzorami lub nagromadzeniem wszystkiego, a zarazem niczego. Estetyczna szata graficzna z pewnością przyciągnie uwagę, ale umiejętne podkreślanie najważniejszych informacji może być kluczem do sukcesu w karierze.

CV bodźcem na zmysł

Jeśli wie się, jak napisać CV, aby przekonać do siebie czytelnika, ma się z pewnością dużą przewagę na konkurentami. Dlaczego? Nie jest tajemnicą, że w kolejce ku wymarzonemu stanowisku nie stoi się samemu. Ilu kandydatów, tyle kwestionariuszy osobowych do rozpatrzenia. Nie ma więc wątpliwości, że osoba rekrutująca nie czyta dokładnie i ze zrozumieniem każdego dokumentu. Skupienie wzroku na wybranych elementach dyktuje rozpatrzenie lub odrzucenie wniosku. Właśnie dlatego warto stworzyć takie CV, które skupia na sobie uwagę wzroku, ale jednocześnie treść musi być w pełni merytoryczna.

Dobra podstawa wymaga zaangażowania. CV, które nie daje o sobie zapomnieć?

Jeszcze parę dekad temu ludzie nie posiadali w ogóle CV lub pisali je raz w życiu i o nim zapominali. Współczesna rola kwestionariusza osobowego jest wizytówką każdego pracownika i nie należy o niej zapominać. Warto mieć ją dostępną w wersji elektronicznej i cyklicznie uzupełniać lub modyfikować. Dlaczego? Pamięć jest ulotna, ale osiągnięcia o podłożu zawodowym są jednymi z najważniejszych elementów CV. Dlatego właśnie każdorazowa nagroda, wydarzenia, odbyty kurs lub wyróżnienie muszą być ujęte w przestrzeni osobowościowej kwestionariusza. Cykliczne uaktualnianie informacji ułatwia pracę w przypadku, kiedy CV będzie mogło być narzędziem do zmiany stanowiska na lepsze.