Współpraca z agencją reklamową

Współpraca z agencją reklamową

Jeśli nie do końca orientujemy się w tym, jaka jest specyfika reklamy w internecie – łatwo możemy dać się zwieść obietnicom marketingowym, które mogą nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Agencja sem, która może nam zaproponować takie usługi jak pozycjonowanie czy też kampanie Google AdWords przede wszystkim powinna traktować nas po partnersku – dzięki współpracy obie strony mogą korzystać, a co za tym idzie wspólnie można generować zysk.

Umowa z agencją reklamową – czy wiesz na co się zgadzasz?

Zarówno usługa prowadzenia kampanii Google AdWords jak i pozycjonowanie ma swoją specyfikę i umowa z agencją reklamową dobrze powinna to precyzować tak, abyśmy wiedzieli za co właściwie płacimy.

– W przypadku kampanii Google AdWords powinniśmy ustalić jaką prowizję pobiera agencja za prowadzenie kampanii, a jaka kwota w całości zasili nasz budżet na kliknięcia. Warto też ustalić na czym właściwie polega prowadzenie kampanii, czy jest to tylko jej stworzenie i doładowywanie budżetu, czy może będziemy też na bieżąco otrzymywać raporty związane ze statystykami. Istotne może być ustalenie, gdzie mają się wyświetlać reklamy i czy na przykład jeśli chcielibyśmy reklamować się za granicą czy sami będziemy musieli przygotować tłumaczenia reklam. Warto też wiedzieć, czy uzyskamy dostęp do konta w systemie, albo też czy w ogóle będziemy mieli wgląd do tego, co się na koncie dzieje. Kampania sem może też zmienić swoje ustawienia w trakcie po to, aby uzyskać lepszą efektywność, dobrze jest ustalić, czy takie zmiany również zawierają się w budżecie i za co ewentualnie będziemy musieli dopłacić. Kampania sem prowadzona na uczciwych zasadach koncentruje się na celu i tym, aby go osiągnąć, a nie na tym, aby wyklikać budżet miesięczny za wszelką cenę bez względu na co pójdą wpłacone na konto pieniądze.

– Jeśli chodzi o pozycjonowanie to na pewno trzeba ustalić jakie słowa kluczowe będą pozycjonowane i czy rozliczenia będą w modelu płatności za uzyskane pozycje czy będzie to płatność abonamentowa. Trzeba sprecyzować, czy taka sama płatność dotyczy obecności w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania czy inaczej rozliczane są pozycje od 1 do 3 oraz pozostałe. Ważne jest też to, na jaki czas zawierana jest umowa i czy można w ogóle ją wypowiedzieć – pozycjonowanie z reguły przynosi efekty po pewnym czasie, umowa może być więc zawarta na stosunkowo długi okres czasu. Czasami umowa, jaką podsyła nam agencja sem zawiera też informację o tym, czy optymalizacja strony będzie w cenie czy będzie płatna dodatkowo.