Druk fleksograficzny – najczęściej wybierana technika druku etykiet

Etykiety samoprzylepne, przeznaczone do klejenia lub zawieszania można drukować różnymi technikami. Jedną z najczęściej stosowanych jest metoda fleksograficzna, która bazuje na specjalistycznych maszynach i farbach.

Czym jest druk flekso?

Fleksografia, fleksodruk, druk fleksograficzny, w skrócie flekso to technika druku wypukłego, który powstaje za pomocą elastycznych form oraz szybkoschnących farb drukarskich.

Tym, co wyróżnia tę metodę na tle innych technik poligraficznych, jest forma drukowa z giętkiego polimeru wytwarzana metodą bezpośredniego naświetlania CTP, czyli computer to plate. Wykorzystanie takiej formy powoduje, że fleksografia zapewnia skuteczność także wtedy, gdy nawierzchnia do zadruku nie jest idealnie równa.

Fleksodruk w przygotowywaniu etykiet

Metoda druku fleksograficznego posiada szerokie zastosowanie. Jest używana przy przygotowywaniu opakowań kartonowych i foliowych, plastikowych toreb czy etykiet umieszczanych na produktach, opakowaniach zbiorczych.

Obecnie zdecydowana większość etykiet powstaje z wykorzystaniem metody fleksograficznej. Technika ta jest stosowana do wykonania etykiet bez kleju oraz etykiet samoprzylepnych. Sprawdza się przy zadruku wielu materiałów, między innymi na różnych gatunkach papierów i kartonów, na foliach, także tych przezroczystych. Etykiety te mogą być też uszlachetniane, na przykład złocone, lakierowane.

Ze względu na konieczność przygotowania indywidualnej formy druk fleksograficzny przeznaczony jest do większych nakładów, dlatego to najczęściej używana metoda wtedy, gdy klient wymaga zamówienia sporego wolumenu materiałów. Przy niższych nakładach jest mało opłacalny.

Gdzie można zlecić wydruk etykiet metodą fleksograficzną?

Obecnie druk flekso prowadzony jest przez wybrane firmy poligraficzne – drukarnie, które wyposażone są w odpowiedni sprzęt jak naświetlarki, fleksograficzne maszyny drukujące.

Zamówienia na etykiety drukowane prezentowaną techniką można składać także za pośrednictwem internetu, dlatego cały proces ich realizacji jest jeszcze łatwiejszy i szybszy. Należy wtedy wypełnić formularz zamówienia, a także dołączyć do niego przygotowany projekt. Wybrane drukarnie świadczą też usługi projektowe dla klientów.