Druk coraz częściej wykorzystywany w reklamie

Nadruk sublimacyjny to odpowiedni wydruk oparty na metodzie sublimacji. Sublimacja jest to z kolei przejście ze stanu cieczy w stan gazowy pomijając stan stały. W taki właśnie sposób robione są wydruki sublimacyjne, w których główną rolę odgrywają tusze, które są barwnikami. Pod wpływem wysokiej temperatury, dość mocnego nacisku w danej prasie, nagle z konsystencji płynnej przemieniają się w konsystencję gazową.

Druk sublimacyjny krok po kroku

Najpierw w specjalnym programie graficznym przygotowuje się projekt, który będzie drukowany. Dany obrazek dokładnie dopasowuje się do wielkości przedmiotu, na którym ma być on drukowany. Taką grafikę drukuje się najlepiej na papier przeznaczony specjalnie do sublimacji. Następnie obrazem wkładamy wraz z koszulką do specjalnej prasy lub do specjalnego pieca. Pod wpływem wysokiej temperatury obrazem zostaje przełożony na dany materiał. Dzieje się tak, ponieważ tusze z konsystencji płynnej zmieniają się w konsystencję gazową. Sztuczne elementy danej tkaniny przyjmują barwniki do wewnątrz. Produkt jest zadrukowany od razu, jest na początku gorący ale po ostygnięciu nadruk jest wciąż trwały.Nadruk na materiale wykonany metodą sublimacji nie pęka, nie spiera się i nie blaknie. Jest trwały i stały. Drukowanie na materiale to tylko przykład, w ten sposób drukować można na płaszczyźnie z polimeru, płytkach, blasze, ceramice.

Jak wykorzystuje się druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Nadruk na materiale i na innych gadżetach reklamowych utrzymuje się trwale nie tracąc nic na swoje wartości. Nadruk sublimacyjny można wykorzystać do drukowania na koszulkach, tkaninach, ceramicznych kubkach, plakietkach, czy torbach ekologicznych. Drukowanie na materiale to także tworzenie tkanin o różnych wzorach, które potem można wykorzystać do ciekawych aranżacji wnętrz.Tego rodzaju druk nie wymaga wielu nakładów, dlatego drukuje się go w małym partiach i raczej dla osób prywatnych niż dla wielkich korporacji.

Odpowiedni sprzęt

Sprzęt potrzebny do drukowania poprzez sublimację to drukarka atramentowa, odpowiednia prasa, tusze do sublimacji, dobry program graficzny i komputer. Tego sprzętu nie jest wiele i nie jest on zbyt drogi.